2025. 01. 03. - 08:25

Jó vagy hátborzongató? Élethű arckifejezést kaphatnak a robotok

Jó vagy hátborzongató? Élethű arckifejezést kaphatnak a robotok

Élethű arckifejezéseket mutathatnak a robotok: az Osakai Egyetem kutatói megalkották a technológiát, amellyel erre az androidok képessé válnak.

A nem túl távoli jövőben élethű arckifejezései lehetnek a robotoknak.
 
Egy, az Osakai Egyetem vezette kutatócsoport olyan technológiát fejlesztett ki, amely lehetővé teszi az androidok számára, hogy dinamikusan fejezzék ki hangulati állapotaikat, például hogy izgatottak vagy álmosak - arcmozdulatokat szintetizálva, egymásra épülő hullámokként.
 
Manapság, még ha lehet is annyira valósághű egy android megjelenése, hogy összetéveszthető legyen az emberrel egy fotón, szemtől szemben nézni a mozgását kissé kellemetlen érzés lehet.
 
Élethűbb arckifejezés a gyakorlatban
 
Mosolyoghat, ráncolhatja a szemöldökét vagy mutathat más, ismerős kifejezéseket, azonban nehéz lehet konzisztens érzelmi állapotot találni e kifejezések mögött – az ember elbizonytalanodik, mit is jelent ez valójában és nyugtalanságot válthat ki belőle.
 
Mostanáig a kutatók úgynevezett „patchwork módszert” alkalmaztak, amikor lehetővé tették az arcuk számos részét mozgatni képes robotoknak - például az androidoknak -, hogy hosszabb ideig megjelenítsék arckifejezéseiket.
 
A módszer magában foglalja több előre megtervezett cselekvési forgatókönyv elkészítését, hogy biztosítsa a természetellenes arcmozgások kizárását, miközben szükség szerint vált a forgatókönyvek között. Olvasd el: Egyre jobban hasonlít a robot az emberre - a munkahelyen is
 
Jó vagy hátborzongató? Élethű arckifejezést kaphatnak a robotok
Jó vagy hátborzongató? Élethű arckifejezést kaphatnak a robotok
 
Ez azonban gyakorlati kihívásokat vet fel - például bonyolult cselekvési forgatókönyvek előzetes elkészítését, az átmenetek során feltűnő természetellenes mozgások minimalizálását, valamint a mozgások finomhangolását a közvetített kifejezések finom szabályozása érdekében.
 
Nyugtalanító érzés helyett emberibb kommunikáció
 
Az Osakai Egyetem kutatócsoportjának tanulmányában a vezető szerző Hisashi Ishihara és csapat egy dinamikus arckifejezés-szintézis technológiát fejlesztett ki „hullámforma mozgások” segítségével, amely különböző gesztusokat jelent.
 
Ezek alkotnak arcmozgásokat, mint például légzés, pislogás, ásítás, amelyek egyedi hullámok. Ezek a hullámok terjednek tovább a kapcsolódó arcterületekre, majd egymásra helyezve összetett arcmozgásokat generálnak valós időben.
 
A módszerrel szükségtelenné válik az összetett és sokrétű cselekvési adatok elkészítése, miközben elkerülhetőek az észrevehető mozgásátmenetek.
 
Ezenkívül a hullámforma moduláció bevezetésével - amely az egyes hullámformákat a robot belső állapota alapján állítja be -, a belső feltételek, például a hangulat változásai azonnal tükröződhetnek az arcmozgások változásaiként.
 
„A dinamikus arckifejezés-szintézis kutatásának előmozdítása az összetett arcmozgásokra képes robotok számára megoldja, hogy élénkebb kifejezéseket mutassanak és olyan hangulati változásokat közvetítsenek, amelyek reagálnak a környező körülményekre, beleértve az emberekkel való interakciókat is. Ez nagymértékben gazdagíthatja az emberek és a robotok közötti érzelmi kommunikációt” – mondta el Koichi Osuka vezető szerző.
 
Hozzátette, hogy egy rendszer továbbfejlesztése a felületes mozgások létrehozása helyett, amelyben az androidok cselekedeteinek minden részletében a belső érzelmek tükröződnek, olyan androidok létrejöttéhez vezethet, amelyeknek „van szíve”.
 
Az érzelmek adaptív beállításának és kifejezésének funkciójának megvalósításával ez a technológia várhatóan jelentősen növeli a kommunikációs robotok értékét - lehetővé téve számukra, hogy természetesebb, emberibb módon cseréljenek információt az emberekkel.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.