2022. 05. 16. - 10:30
Gátat épít Kína mesterséges intelligencia és 3D nyomtatás segítségével
Vízerőmű gát építésére készül Kína: 2 éven belül mesterséges intelligencia, építőrobotok és nulla emberi munkaerő felhasználásával hozná létre az építményt.
Vízerőmű gát építését tervezi Kína. A 2 éven belül megvalósuló projektben főként mesterséges intelligencia és építőrobotok segítségével építkeznek majd – emberi munkaerőt nem terveznek alkalmazni - közölték a projekt tudósai.
A Yangqu gátat a tibeti fennsíkra tervezik. A 3D-nyomtatáshoz hasonlóan rétegről rétegre állítják össze – számolt be a napokban a The South China Morning Post, arra a cikkre hivatkozva, amelyet a Tsinghua Egyetem Tudományos és Technológiai kara közölt szaklapjában.
Ha megvalósul, az ambíciózus projekt valószínűleg a világ legmagasabb létesítménye lesz, melyet 3D nyomtatási eljárásokkal készítettek el.
A jelenlegi rekordot egy kétszintes dubaji irodaház tartja, amely 20 méter magas. Az egyetem lapja szerint a Yangqu gátat 590 méteresre építik. Olvasd el: Szinte teljesen robotok építenek egy japán gátat
Mesterséges intelligencia és 3D nyomtatás segítségével épülne gát Kínában (a fotó illusztráció)
Létrehozásánál egy központi mesterséges intelligencia-rendszert alkalmaznak majd a hatalmas, automatizált összeszerelősor felügyeletére. Kezdésnek ott lesz a vezető nélküli teherautó-flotta, mellyel építőanyagokat szállítanak a munkaterület egyes részeire.
Amint az anyagok megérkeznek, az ugyancsak sofőr nélküli buldózerek és járólapozók elkészítik belőlük a gát rétegét – a rétegek összenyomását érzékelőkkel felszerelt hengerek segítik, hogy azok szilárdak és tartósak legyenek – számoltak be a tervekről a szakemberek.
Amikor egy réteg elkészül, az építkezés állapotáról a robotok információkat küldenek a mesterséges intelligencia-rendszernek.
Az építőanyag bányászatát azonban továbbra is manuálisan kell majd végezni – jegyezték meg a kutatók. Olvasd el: Vízi robot tisztíthatja a vizet
A mesterséges intelligencia rendszer és robotsereg kétségtelenül segít kiküszöbölni az emberi hibákat - a görgősök például olykor nem tartják be az egyenes vonalat, a teherautó-sofőrök pedig rossz helyre szállítják az anyagokat - mondta Liu Tianyun, vezető szerző a Tsinghua Egyetemről.
A rendszer lehetővé teszi a helyszíni munka folyamatos előrehaladását, anélkül, hogy az emberi dolgozókkal kapcsolatban biztonsági aggályok merülnének fel.
Az elkészült Yangqu-gát évente 5 milliárd kilowattóra áramot biztosít majd Kínának.
Ha építése sikeresnek bizonyul, ezt a módszer más építési projektekhez, például útépítéshez is vázlatot adhat – mondta Liu csapata.
Kína a zuhanó születési rátája és esetleges munkaerőhiánya miatt az elmúlt években egyre inkább az automatizálás felé fordul, hogy iparágai zökkenőmentes haladását megőrizhesse.
L.A.