2025. 05. 20. - 08:20

Évekkel meggyorsítja a tudományos áttöréseket a kínai mesterséges intelligencia-platform

Évekkel meggyorsítja a tudományos áttöréseket a kínai mesterséges intelligencia-platform

Mesterséges intelligencia-platformot mutatott be a Kínai Tudományos Akadémia a tudományos áttörések felgyorsítására, amely évekkel felgyorsíthatja például a gyógyszerfejlesztéseket.

Áttörő erejű technológiai újdonsággal állt elő a Kínai Tudományos Akadémia: bemutatta a ScienceOne mesterséges intelligencia-platformot, amelynek célja átalakítani a kutatók módszerét, ahogyan szembesülnek az összetett kihívásokkal - olyan alapvető tudományos területeken, mint a matematika, a fizika és a biológia.
 
A mesterséges intelligencia-platformot a CAS Automatizálási Intézete fejlesztette ki: egyszerűsíti a feladatokat, kezdve az irodalmi áttekintésektől a laboratóriumi kísérletekig. Emellett kezeli a hagyományos kutatási módszerek szűk keresztmetszeteit is.
 
Mesterséges intelligencia-alapú asszisztens és labormenedzser
 
A ScienceOne két újítással is előállt: létrehozott egy mesterséges intelligenciával működő irodalmi asszisztenst, amely több ezer tudományos cikket szkennel be összefoglalók készítéséhez és a kutatási trendek azonosításához, illetve megalkotott egy „intelligens labormenedzsert” - utóbbi automatizálja az olyan feladatokat, mint a fehérjetervezés, a speciális modellek és laboratóriumi eszközök összehangolásával. Olvasd el: Kína új csodafegyvere az MI, ami saját döntéseket hoz, nélkülünk
 
Évekkel meggyorsítja a tudományos áttöréseket a kínai mesterséges intelligencia-platform
Évekkel meggyorsítja a tudományos áttöréseket a kínai mesterséges intelligencia-platform
 
A tudósok kérhetnek például fehérjeszekvencia-elemzést: az MI-platform automatikusan megtervezi és végrehajtja a lépéseket.
 
„Mindez nem csupán a sebességről szól. Újragondoljuk, hogyan születnek a felfedezések – mondta Zeng Dajun professzor, az intézet igazgatóhelyettese. - Az emberi kreativitást a mesterséges intelligencia pontosságával ötvözzük, s ezzel olyan problémákat oldhatunk meg, amelyeket korábban lehetetlennek tartottak.”
 
A ScienceOne mesterséges intelligencia-platformot hatalmas tudományos adatbázisokon képezték. Csökkenti az általános MI-eszközökben gyakran előforduló hibákat, különösen olyan területeken, mint a fizika és az anyagtudomány.
 
Az MI-platform célja évekkel lerövidíteni fejlesztéseket
 
Az MI-eszköz jelenleg több mint 300 kutatási eszközt integrál, így az egyenletmegoldókat és a mérnöki szimulátorokat is.
 
Az intézet szerint az akadémia az év későbbi szakaszában a technológia egyes részeit nyílt forráskódúvá teszi és globális kutatókat invitál együttműködésre a mesterséges intelligencia által vezérelt tudományban.
 
A bevezetés Kína törekvését is alátámasztja, hogy vezető szerepet töltsön be az intelligens kutatási infrastruktúra terén.
 
Célja évekkel lerövidíteni időben olyan projekteket, mint a gyógyszerfejlesztés és az éghajlatváltozással kapcsolatos megoldások.
 
„A tudomány jövője nemcsak ember vagy gép – hanem mindkettő, amelyek egyként működnek” – mondta Zeng Dajun professzor.
 
 
B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.