2022. 07. 25. - 10:35
Csak ránknéz és azonosítja a rákot a mesterséges intelligencia?
Az emberi tekintetet utánozza az új mesterséges intelligencia-rendszer, amely képes kimutatni a rákos megbetegedéseket.
Meghökkentő technológia: az emberi tekintetet imitálja a mesterséges intelligencia-rendszer, amely a rák kimutatására használható.
A Cardiffi Egyetem tudósai kifejlesztettek egy rendszert, melyről azt mondják: pontosan megjósolja, hová néznek az emberek egy képen a legnagyobb valószínűséggel.
Az emberi agy mechanikája, illetve a kép különböző részeit megkülönböztető képessége alapján a kutatók állítják: az új mesterséges intelligencia rendszer minden eddiginél precízebben reprezentálja az emberi látást.
Ennek lehetséges alkalmazásai a robotikától, a multimédiás kommunikációtól és a videós megfigyeléstől az automatizált képszerkesztésig, valamint az orvosi képeken a daganatok felfedezéséig terjednek.
A rendszert a Neurocomputing folyóiratban mutatták be. Olvasd el: Kibővített valóság - így javíthatja a rák diagnózisát a mesterséges intelligencia
Az emberi tekintetet utánozza az új mesterséges intelligencia-rendszer
A Cardiffi Egyetem Multimédiás Számítástechnikai Kutatócsoportja most azt tervezi, tesztelni fogja a rendszert, s ezzel segít a radiológusoknak megtalálni elváltozásokat az orvosi képeken. Az általános cél az orvosi diagnosztika sebességének, pontosságának és érzékenységének javítása.
Az emberek látórendszerének fontos része, hogy képes összpontosítani a figyelmet, ami lehetővé teszi, hogy egy adott jelenetben kiválasszák és értelmezzék a legrelevánsabb információkat.
A képességet már próbálták újrateremteni számítógépes szoftverek segítségével a tudósok, szerte a világon. Ezzel a kép legszembetűnőbb részeit lehet kiválasztani, de eddig az eredmények vegyes sikereket hoztak.
Jelen tanulmány során a kutatócsoport egy konvolúciós neurális hálózatként ismert mély tanulási számítógépes algoritmust alkalmazott, amely az emberi agy neuronjainak összekapcsolt hálóját hivatott utánozni és kifejezetten a vizuális kéreg alapján készült.
Ez a fajta algoritmus ideális arra, hogy képeket készítsen bemenetként és magán a képen belül különböző objektumoknak vagy szempontoknak jelentőséget tulajdonítson. Olvasd el: Szelfiből azonosítja a szívbetegség jeleit a mesterséges intelligencia
A kutatók hatalmas képadatbázist használtak fel, melyben az emberek minden egyes képet felmértek vagy megtekintettek, a tudósok pedig szemkövető szoftverrel úgynevezett „érdeklődési területeket” rendeltek ezekhez.
A képeket ezután betáplálták az algoritmusba és mély tanulás segítségével a rendszer lassan elkezdte képezni magát a felvételekből, míg egy idő után pontosan meg tudta jósolni, hogy a kép mely részei a legszembetűnőbbek.
A szakemberek a rendszerüket 7, már használatban lévő fejlett vizuális figyelemfelkeltő rendszerrel tesztelték, s azok minden mérőszámon felülmúlhatatlannak bizonyultak.
„Amennyiben sikerül megjósolni, hová néznek az emberek a természetes képeken, ez az alkalmazások széles skáláját nyithatja meg az automatikus célfelismeréstől a robotikáig, a képfeldolgozásig és az orvosi diagnosztikáig" - mondta dr. Hantao Liu, a tanulmány társszerzője, a Cardiff-i Egyetem Technológiai, Számítástechnikai és Informatikai Karának munkatársa.
Hozzátette: ingyenese elérhetővé tették a kódot, hogy mindenki profitálhasson a kutatásból és új módszereket találjon, a technológiát valós problémákra, alkalmazásokra használhassa.
L.A.