2025. 05. 26. - 08:30

Bevetették az első mesterséges intelligencia-ápolót egy tajvani kórházban

Bevetették az első mesterséges intelligencia-ápolót egy tajvani kórházban

Kórházi személyzet tagja lett a világ első mesterséges intelligencia-ápolója Tajvanon – a robot a túlterhelt személyzet válláról igyekszik levenni a súlyt.

Megérkezett világ első mesterséges intelligencia-vezérlésű ápolója: egy tajvani kórházban állították munkába.
 
A robotápoló célja enyhíteni a túlterhelt orvosi személyzetre nehezedő nyomást. A mesterséges intelligencia-alapú ápolót a Foxconn és az NVIDIA technológiai vállalatok közös fejlesztése.
 
A Norabot becenevű MI-ápoló komoly segítséget nyújt a valódiaknak azzal, hogy átveszi tőlük a fizikailag leginkább igénybe vevő és ismétlődő feladatokat.
 
A túlzott munkaterhelés miatt vetettek be robotot
 
A drámai lépésre azután került sor, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kiadott egy figyelmeztetést: a kiégés és a hatalmas munkaterhelés miatt nagyjából 4,5 milliós ápolóhiányra lehet számítani az elkövetkező években. Olvasd el: Már emberi módon öltöztetnek a gondozó robotok
 
Bevetették az első mesterséges intelligencia-ápolót egy tajvani kórházban
Bevetették az első mesterséges intelligencia-ápolót egy tajvani kórházban
 
A Norabot már most is ellát feladatokat a Taichungi Kórházban, beleértve a gyógyszerek kiosztását, a magzati egészség monitorozását és a sebkezelő kellékek szállítását.
 
A Foxconn szerint a robot akár 30 százalékkal is csökkentheti egy ápoló munkaterhelését.
 
A bot élvonalbeli felszereléssel rendelkezik: része a FoxBrain intelligens kezelőrendszer, az NVIDIA Holoscan és Jetson Orin platformjai a valós idejű feldolgozáshoz, valamint az Isaac for Healthcare virtuális képzés.
 
Még a Kawasaki Heavy Industries technológiáját is tartalmazza, amely ismert a robotikai szakértelméről.
 
Számos mesterséges intelligencia-eszköz érkezett
 
A Foxconn egyébként az NVIDIA által működtetett, mesterséges intelligenciával vezérelt kórházi eszközök teljes skáláját bemutatta, a kórházi elrendezések megtervezését segítő digitális ikrektől kezdve az életjeleket figyelő mesterséges intelligencia modellekig.
 
„Egy robotasszisztens csökkenti az ápolók fizikai fáradtságát és több időt szabadít fel a betegellátásra, különösen a látogatási órákban vagy az éjszakai műszakokban, amikor a személyzet jelenléte korlátozott” – mondta el Shu-Fang Liu, a kórház ápolási igazgatóhelyettese.
 
 
A Norabot jövőbeli verziói várhatóan még fejlettebb funkciókat is tartalmaznak majd, például számos nyelv tudását, az arcfelismerést és a fizikai támogatást a páciensek mozgatásához vagy segítéséhez.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.