2024. 12. 17. - 08:30
Egyre sürgetőbb az otthoni robotok bevetése idősgondozáshoz
Robotok az idősgondozásban? Mivel a társadalom öregszik, a kutatók számos országban azt igyekeznek felmérni, mennyire lennének hajlandóak robotokat bevetni az emberek.
A robotok az idősgondozásban minden bizonnyal már csak idő kérdése lehet.
Az orvostudomány fejlődése az emberi élettartam növekedéséhez vezetett. Becslések szerint 2030-ra a világon minden hatodik ember 60 év feletti lesz.
Az idősödő népesség gyors növekedése azonban azt jelenti, hogy egyre több idős, gondozásra szoruló ember él a világon. A családtagok és a hivatásos gondozók pedig nem biztos, hogy képesek megfelelni a növekvő igénynek.
Ezenkívül a jelentések jelentős munkaerőhiányra utalnak - beleértve az ápolónőket is -, számos fejlett országban, ami kiemeli az idősebb felnőttek szükségleteit kielégítő további stratégiák szükségességét.
A robotok segíthetnek a problémán
A fent leírt szakadékot az olyan egyszerű és hatékony technológiák, mint a robotok, áthidalhatják, segíthetnek biztosítani, hogy az idősek otthonuk kényelmében öregedhessenek meg, de közben megkapják a szükséges gondoskodást.
Jelentős potenciáljuk ellenére azonban továbbra is probléma marad az otthoni segítő robotok társadalmi elfogadottsága az idősödő társadalmakban. Olvasd el: Újabb robot szállt be az idősgondozásba
Robotok az idősgondozásban - társaságot is biztosíthatnak
Egyéb dolgok is gátolják széleskörű használatukat: a robotok fejlesztése során felmerülő kihívások, amelyek a kulturális, etikai és pénzügyi különbségek miatt képesek kielégíteni a hosszú távú gondozást igénylő idősek speciális igényeit a különböző országokban.
Mi járulhat hozzá a robotok elfogadásához?
A japán Chiba Egyetem kutatói egy új tanulmány során arra törekedtek, hogy tisztázzák azokat a tényezőket, amelyek befolyásolják a felhasználók otthoni gondozási robotok használatára való hajlandóságát.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a nyilvánosság részvétele a kutatásban pozitív hatással van a vizsgálat tervezésére és a páciensek bevonására. Erre építve a kutatók egy felhasználó-központú megközelítést vizsgáltak, amely bevonja a potenciális felhasználókat az otthoni gondozási robotok kutatási és fejlesztési folyamatába. Ez a megközelítés figyelembe veszi a valós élet elvárásait és a felhasználók által tapasztalt problémákat.
A Scientific Reports szaklapban megjelent a tanulmány, amelybe további betekintést ad Sayuri Suwa professzor szerző. Mint mondta, azokban az országokban, ahol a lakosság elöregedik, az otthoni gondozási robotok használata sok ember számára lehetővé teszi, hogy a „helyben öregedés” megoldható legyen.
„Minden országnak megvan a maga egyedi történelme, kultúrája és jogrendszere, ezért szerettük volna tisztázni, hogyan lehet otthoni gondozási robotokat fejleszteni és megvalósítani úgy, hogy tiszteletben tartsák ezeket a különbségeket” – mondta Suwa professzor.
A kutatócsoport kérdőíves felmérést végzett az ellátásban részesülők és gondozók körében Japánban, Írországban és Finnországban.
A kérdőív a felhasználók hajlandóságának négy különböző aspektusát értékelte, nevezetesen a robotokkal kapcsolatos ismereteket, az otthoni ápolórobotokkal kapcsolatos fontos tudnivalókat, az otthoni ápolórobotoktól elvárt funkciókat és az etikailag elfogadható használatot 48 különböző elemen keresztül.
A kutatók 525 japán, 163 ír és 170 finn résztvevő válaszait elemezték, olyan közös és eltérő tényezők alapján, amelyek befolyásolják a robothasználati hajlandóságot.
Az elemzés feltárta, hogy „a kutatásban és fejlesztésben való részvételi hajlandóság”, a „robotokkal kapcsolatos hírek iránti érdeklődés” és a „robotokról alkotott pozitív benyomás” gyakori tényezők a három ország válaszadói körében.
Másrészt a robotok használatát befolyásoló különálló tényezőknek bizonyultak: a „kényelem” Japánban, „a családtagok és a támogató személyzet értesítése, ha egy idős embernél váratlan változás történik” Írországban, illetve a „tervezés” Finnországban.
A tanulmány arra is rávilágított, hogy a történelmi, kulturális és demográfiai változók az egyes országokban miként befolyásolják az otthoni gondozási robotok alkalmazását.
Japánban a kormány, az ipar és a tudományos körök ösztönzik a robotfejlesztést, általános optimizmussal a használatukat illetően. Míg Írországban némileg elmarad a robotfejlesztés, egyre inkább elismerik az idősebb felnőttek számára történő alkalmazását, a mesterséges intelligenciát és a robotikát pedig alkalmazzák az egészségügyben és a szociális ellátásban.
A finn válaszadók „tervezés”-választása összhangban van a finn tervezéssel, amely világszerte széles körben ismert, ami azt sugallja, hogy fontos a robotgyártásban.
Összességében a tanulmány rávilágít a felhasználók részvételének fontosságára, valamint nézőpontjukra az otthoni ápolási technológia fejlesztésében.
Az otthoni ápolórobotok jelentős potenciált rejtenek magukban az idősebb felnőttek képességeinek növelésében.
„Az otthoni ápolási robotok fejlesztése a potenciális felhasználókkal, például idősekkel és gondozókkal együttműködve elősegíti a termékek jobb elfogadottságát a jövőben. Ez nemcsak a fejlesztés alatt álló otthoni ápolási termékek validálása, a felhasználás tényleges kiterjesztése szempontjából is előnyös. Végső soron a felhasználók jobb közérzetéhez vezet” – összegezte tanulmányukat Suwa professzor.
B.A.