2019. 06. 19. - 21:04

A főnök kedvenc „alkalmazottai”

A főnök kedvenc „alkalmazottai”

A chatbotok hihetetlen népszerűségre tettek szert az elmúlt néhány év alatt. Nagy valószínűséggel legtöbbünknek már volt dolga chatbotokkal, akár feltűnt, akár nem. Olyan helyeken találkozhatunk „társalgási ügynökökkel”, mint online ügyfélszolgálatok, webshopok, Facebook oldalak.

A chatbotokról röviden

Az egész koncepció alapja a személyre szabott piac. Mindenki szívesebben tölt el időt ott, ahol személyesen vele foglalkoznak, ahol érzi, hogy fontos. Lássunk erre egy példát: elmegy az internet, telefonálni kell a szolgáltatónak. Érkezik a zene, majd több-kevesebb várakozás és kapcsolnak valakit, aki alapkérdéseket feltéve kitalálja, kit kell kapcsolnia, hogy megoldódjon a problémánk. Ezekre az egyszerű kérdésekre többnyire egyszerű válaszok érkeznek, melyek feldolgozásához a legritkább esetben van szükség emberekre. Itt jönnek a képbe a chatbotok.

A chatbotok működési sémája igen egyszerű: feldolgozzák a hallott információt, majd az adatbázisukban megkeresik rá a megfelelő választ. Pont úgy, ahogyan azt a telefonos munkatárs is tenné, csak sokkal gyorsabban és olcsóbban. A chatbot az a 0-24-es munkatárs, aki sosem fárad el, örökké tanul és a főnök igényei szerint változtatható. És bár kávét nem tud főzni, ő maga sem tart rá igényt.

 

A rangsorról

Rövid összegzésünkben három chatbot-készítő platform kerül megemlítésre. Ahogyan az élet legtöbb területén, itt is van néhány kiemelkedő versenyző és köztük igen nehéz dönteni főleg, hogy különböző szempontokból nézve más és más tűnne a helyes megoldásnak. A megemlítésre kerülő dobogósok utáni technológiák sem sokkal maradtak le a virtuális érmekről, de ezeket különböző okokból kevesebben használják, bár néhány nézőpontból ők is harcban lennének a győzelemért.

 

1. Chatfuel – A legelterjedtebb

Rangsorunk első helyezettje elsősorban népszerűségének köszönheti eredményét, ugyanis ez a legelterjedtebb chatbot a Facebookon. Olyan márkák és hírességek használják, mint a LEGO, David Guetta, az Adidas és a Netflix.

Természetesen komoly tudás rejlik az eredmények mögött. A bot képet, hangot és videót is le tud játszani és a válaszadást is késleltethetjük, mintha ténylegesen időbe kerülne leírnia az adott szöveget, így még életszerűbbé válik a beszélgetés.

 

2. Pandorabots – A legélethűbb

A Pandorabots cég chatbotjai közül Mitsuku, a 18 éves leedsi lány a legismertebb, ugyanis jelenleg ő a legélethűbb opció a piacon. Mitsuku négyszer nyert Loebner-díjat, mely odaítélésében a Turing tesztet hívják segítségül. A próba során emberek egyszerre chatelnek botokkal és emberekkel és el kell dönteniük, hogy melyik a bot és melyik az ember.

Mitsuku a működési platformjait tekintve megtalálható a Messengeren, illetve a Kik-en, a Twitchen és a weben. Előnye (vagy hátránya), hogy nem specifikus feladatra van kitalálva, hanem tényleges beszélgetésre és ebben a Világ legjobbja.

 

3. Botsify – Az üzletasszony/üzletember

Hogy miért? Mert 30%-kal növeli az eladásokat, a költségeket pedig 80%-kal csökkenti. A Botsify chatbotja az, amit a bevezető problémájában felvázoltunk: gyors ügyfélkiszolgálás, jó nyelvtudás, azaz sok alkalmazott egy „személyben”.

A Botsify segítségével működő botok elérhetőek a weben, a Facebookon és a Slack-en. Az ő terméküket használja az Apple és a (már Apple-tulajdonú) Shazam is.

 

A rangsorunk végéhez érve látható, hogy nem igazán lehet azt mondani, hogy lenne „Egy chatbot mind fölött” és ez jó is így. Speciális feladatok speciális megoldásokat kívánnak. Ennek értelmében minden felhasználó a saját igényeinek megfelelően választhat chatbotot, melyben biztos lehet, hogy számára és a kliensek számára is a legmegfelelőbb élményt nyújtja majd.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.