2024. 10. 14. - 10:10

Új szerepeket oszt a 2027-ig a generatív mesterséges intelligencia a szoftverfejlesztésben?

Új szerepeket oszt a 2027-ig a generatív mesterséges intelligencia a szoftverfejlesztésben?

A generatív mesterséges intelligencia 2027-ig új szerepeket hoz létre a szoftverfejlesztés és a műveletek terén – áll a Gartner új jelentésében.

A generatív mesterséges intelligencia fejlesztői platformok a közeljövőben segíthetik a szervezeteket a szoftvermérnökök támogatásában és a képességek hatékonyabb kiépítésében.
 
A Gartner új jelentése alapján a generatív mesterséges intelligencia 2027-ig új szerepeket szül majd a szoftverfejlesztés és a szoftverműveletek terén, amelyek a munkaerő 80 százalékánál szükségessé teszi a szakképzettséget.
 
Új készségekre lesz szükség
 
Az alapvető ismeretek fejlesztése magában foglalja a visszakereséssel bővített generációs (RAG) készségeket – ez a generatív mesterséges intelligencia-modellek pontosságának és megbízhatóságának javítására szolgáló technika.
 
Egy sor magasan képzett mesterséges intelligencia-mérnökre is szükség van, akik képesek kielégíteni a mesterséges intelligencia által támogatott szoftverek iránti gyorsan növekvő keresletet. Olvasd el: Nem teszi könnyebbé jelenleg a mesterséges intelligencia a fejlesztők munkáját, sőt
 
Új szerepeket oszt a 2027-ig a generatív mesterséges intelligencia a szoftverfejlesztésben?
Új szerepeket oszt a 2027-ig a generatív mesterséges intelligencia a szoftverfejlesztésben?
 
Ellentétben azon állításokkal és a spekulációkkal, melyek szerint a mesterséges intelligencia csökkentheti a humánmérnökök iránti keresletet, vagy akár teljesen kiszoríthatja őket, inkább megváltoztatja a szoftvermérnökök jövőbeni szerepét – mondta Philip Walsh, a tanácsadó cég vezető elemzője.
 
„Az emberi szakértelem és kreativitás mindig elengedhetetlen lesz az összetett, innovatív szoftverek gyártásában” – mondta.
 
Hozzátette: a mesterséges intelligencia mérnöke a szoftvermérnöki, az adattudományi és a mesterséges intelligencia/gépi tanulás terén szerzett készségek egyedülálló kombinációjával rendelkezik majd, olyan készségekkel, amelyek keresettek.
 
A Gartner elemzői szerint az MI-eszközök rövid távon szerény termelékenységnövekedést eredményeznek a meglévő fejlesztői munkaminták és feladatok bővítésével. Ez a legjelentősebb a fejlett mérnöki gyakorlattal rendelkező szervezetek vezető fejlesztői számára.
 
Megjelenhet a mesterséges intelligencia-natív szoftverfejlesztés
 
Középtávon az MI-ügynökök megjelenése feszegeti a határokat: átalakítja a fejlesztői munkamintákat: lehetővé teszi számukra, hogy teljes mértékben automatizálják azokat és több feladat tekintetében tehermentesítve legyenek.
 
Ez jelzi majd a mesterséges intelligencia-natív szoftverfejlesztés megjelenését, amikor a legtöbb kód mesterséges intelligencia, és nem ember által generált lesz.
 
Ebben az MI-natív korszakban a szoftvermérnökök elsősorban mesterséges intelligenciát alkalmaznak és arra összpontosítanak majd, hogy a mesterséges intelligencia-ügynököket a legrelevánsabb kontextus és korlátok felé tereljék az adott feladat elvégzéséhez – mondta Walsh.
 
Ez a természetes nyelvű gyors mérnöki és RAG-készségeket elengedhetetlenné teszi a szoftvermérnökök számára.
 
Hosszú távon azonban a mesterséges intelligencia fejlődése áttöri a határokat, amely a mesterséges intelligencia-tervezés térnyerését jelenti majd – vélekedik a Gartner.
 
A jelentés szerint ez hatékonyabb lesz, de a szervezeteknek még több képzett szoftvermérnökre és mesterséges intelligencia mérnökre lesz szükségük ahhoz, hogy kielégítsék a mesterséges intelligencia által támogatott szoftverek iránti gyorsan növekvő keresletet.
 
A Gartner 2023 negyedik negyedévében 300 amerikai és egyesült királyságbeli szervezet körében végzett felmérése szerint a szoftvermérnökök 56 százaléka 2024-ben az MI/gépi tanulás (ML) mérnököt tartotta a legkeresettebb szerepkörnek, míg a legnagyobb hiányzó szakértelemnek az MI és az ML alkalmazását.
 
A vállalat úgy véli, a mesterséges intelligencia-mérnökök támogatása érdekében a szervezeteknek be kell fektetniük olyan MI-fejlesztői platformokba, amelyek segítenek a szervezeteknek a mesterségesintelligencia-képességek hatékonyabb kiépítésében és segítik a mesterséges intelligencia széles körű integrálását a vállalati megoldásokba.
 
„Ez a beruházás megköveteli a szervezetektől, hogy továbbfejlesztsék az adatmérnöki és platformmérnöki csapatokat, olyan eszközöket és folyamatokat alkalmazzanak, amelyek elősegítik az MI műtermékek folyamatos integrációját és fejlesztését" – jegyezte meg Philip Walsh.
 
 
B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.