2024. 10. 14. - 08:30
Nem teszi könnyebbé a mesterséges intelligencia a fejlesztők munkáját, sőt
A kódoló mesterséges intelligencia alkalmazása nem teszi produktívabbá a fejlesztőket, mi több, még több hiba is kerül a kódokba miatta – derült ki egy új felmérésből.
Kétségbe vonta egy új jelentés, hogy a mesterséges intelligencia alapú szolgáltatások jelentős mértékben javítanák a fejlesztők produktivitását - tudatta a cio.com
Az Uplevel arra hívta fel a figyelmet, hogy az MI a programozók esetében nemcsak nem növeli a termelékenységet, de több bug kerül a kódokba a használata okán.
Segítségnek segítség a mesterséges intelligencia, de...
A cég úgy jutott erre a következtetésre, hogy több száz fejlesztőt kérdezett meg, akik valós pull request-eket (PR) elemeztek.
Az Uplevel áttekintette, milyen mennyiségben érkeztek MI-támogatott és anélküli kódok egyes kódtárakba, s azok összerakása a már meglevő kódokkal mennyi időt vett igénybe. Olvasd el: Melyek a GPT-3 legjobb felhasználási módjai?
Nem teszi könnyebbé a mesterséges intelligencia a fejlesztők munkáját, sőt
Kiderült, hogy azoknál a fejlesztőknél, akik GitHub Copilotot használtak, megnövekedett produktivitás nem mutatkozott azokhoz képest, akik mesterséges intelligencia nélkül dolgoztak.
Az Uplevel elismerte, hogy ezek az eredmények számukra is meglepőek voltak.
Mint mondták, hipotézisük az elején az volt, hogy a PR-ciklusidő csökken majd. Úgy hitték, több kódot írhatnak majd a fejlesztők és a hibaarány is kisebb lehet.
Az adatok azonban mindezt nem igazolták, sőt. A Copilotot alkalmazó fejlesztők nem adtak be több és jobb kódot, mint a hagyományos módon dolgozók.
Az Uplevel szerint bár a mesterséges intelligencia képes legenerálni a kódokat a fejlesztők helyett, a dolgozóknak még így is több időbe telik, hogy azokat ellenőrizzék – tehát hogy jól csinálja-e az MI, amit szeretnének -, s ezzel az előny elveszik. Több időbe telik a munka, mint ha a kódokat ők írják meg.
A cég arra is felhívta a figyelmet, hogy a kiégés gondját sem oldja meg a mesterséges intelligencia.
A túlórák mérsékelésében segítséget jelentettek a fejlesztést-támogató eszközök, azonban kevesebb csökkenést tapasztaltak azoknál, akik nem használtak MI-alapú Copilotot.
A mesterséges intelligencia a konklúzió szerint egy részét tudja átvenni a fejlesztők feladatainak, valamint valamelyest képes pótolni a képességeket, de a munka oroszlánrésze a dolgozókra marad.
Az Uplevel hangsúlyozta, hogy a szoftverfejlesztés 90 százalékban agymunka, meg kell érteni ugyanis a követelményeket, megtervezni a rendszert, figyelembe venni a korlátokat. A tényleges kóddá alakítás már egyszerűbb – írta a cio.com.
B.A.