2024. 10. 28. - 08:30

Nehezebb megérteni a mesterséges intelligencia-generált híreket

Nehezebb megérteni a mesterséges intelligencia-generált híreket

Érdekes megállapításra jutottak a kutatók: eszerint a mesterséges intelligencia generálta cikkek sokak számára kevésbé érthetők, mint a hagyományosan készítettek.

A mesterséges intelligencia (MI) által generált híreket nehezebb megérteni – derül ki egy új tanulmányból.
 
A hagyományosan készített hírcikkek a jelek szerint érthetőbbek, mint az automatizáltak – mindezt a müncheni Ludwig Maximilians Egyetem (LMU) tanulmánya állapította meg és a Journalism: Theory, Practice, and Criticism folyóiratban közölte.
 
A Department of Media and Communication (IfKW) kutatócsoportja több mint 3000 online hírfogyasztót kérdezett meg az Egyesült Királyságban a témakörben. A válaszadók mindegyike értékelt 24 szöveg közül egyet - ezek fele mesterséges intelligenciával készült, tehát automatizálással, a másik felét pedig újságírók kézzel írták.
 
„Összességében az olvasók a 12 automatizált cikket lényegesen kevésbé érthetőnek találták" - foglalta össze az eredményt Sina Thäsler-Kordonouri vezető szerző.
 
Ez annak ellenére is így volt, hogy a mesterséges intelligencia által generált cikkeket a megjelenés előtt átnézték újságírók.
Mesterséges intelligencia - rosszabb számkezelés és szóválasztás? Olvasd el: Vigyázz, mit írsz - szól a mesterséges intelligencia
 
Nehezebb megérteni a mesterséges intelligencia-generált híreket
Nehezebb megérteni a mesterséges intelligencia-generált híreket
 
A felmérés alapján az olvasók elégedetlenségének egyik oka az MI-szövegekben használt szóválasztás volt.
 
Az olvasók arra is panaszkodtak, hogy a mesterséges intelligencia által készített cikkek közül sok nem megfelelő, nehéz vagy szokatlan szavakat és kifejezéseket tartalmaztak.
 
Továbbá lényegesen kevésbé voltak elégedettek azzal, ahogyan az automatizált cikkek számokat és adatokat kezeltek.
 
A kutatók szerint azok a hiányosságok, amelyeket az olvasók az automatizált cikkek számkezelésében és szóválasztásában észleltek, részben megmagyarázzák, miért voltak azok nehezebben érthetők.
 
Egyformán elégedettek voltak ugyanakkor az automatizált és manuálisan írt cikkekkel az írás „karakterét”, narratív struktúráját és áramlását tekintve a megkérdezettek.
 
Szükséges a nagyobb mértékű emberi részszerkesztés?
 
Neil Thurman, a projektet vezető professzor azt javasolta, hogy „automatizált hírcikkek létrehozásakor és/vagy továbbszerkesztése során az újságíróknak és a technológusoknak törekedniük kell a számok számának csökkentésére, jobban megmagyarázni azokat a szavakat, amelyeket az olvasók valószínűleg nem értenek, illetve növelniük kell az olyan nyelvi fordulatokat, amelyek segítenek az olvasóknak elképzelni, miről szól a történet.”
 
Ez a tanulmány egyébként az első, amely mind a manuális, mind az automatizált hírcikkek relatív érthetőségét vizsgálja és feltárja, miért van különbség.
 
„Eredményeink azt mutatják, hogy nemcsak az emberi részvétel megőrzése fontos az adatvezérelt hírtartalom automatizált előállításában, hanem annak finomítása is – mondta el Sina Thäsler-Kordonouri.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.