2024. 10. 03. - 12:10

Kína vezet a generatív mesterséges intelligencia szabadalmak terén: Miért maradt le az USA?

Kína vezet a generatív mesterséges intelligencia szabadalmak terén: Miért maradt le az USA?

A mesterséges intelligencia szabadalmakban Kína robbanásszerű növekedést mutatott az elmúlt években, megelőzve az USA-t, Európát és a világ többi részét. Vajon milyen hatással lesz ez a globális technológiai versenyre és Magyarországra?

Kína már jó ideje a világ technológiai élvonalába tartozik és most a generatív mesterséges intelligencia (GMI) szabadalmi bejelentései terén is megszilárdította vezető szerepét. A legújabb ENSZ-jelentés szerint az ázsiai ország közel hatszor annyi szabadalmat nyújtott be, mint az Egyesült Államok, ami egyértelműen mutatja, hogy Kína gyorsított ütemben fejlődik ezen a területen. A generatív MI, amely magában foglalja a szövegek, képek, videók vagy hangok automatikus létrehozását, forradalmasítja a modern technológiát és Kína abszolút élen jár ebben a változásban.
 
Az elmúlt évtizedben világszerte több mint 50 ezer MI-hez kapcsolódó szabadalmi bejelentés történt, melynek 75%-át Kína, az USA, Dél-Korea és Japán tette. Kína egymaga több mint 38 ezer szabadalmat nyújtott be 2014 és 2023 között, míg az USA mindössze 6300-at. Ez a szám különösen szembetűnővé vált az elmúlt évben.
 
kina_Gmi_torzs
Kína már-már behozhatatlan előnyre tett szert a GMI kapcsán 
 
Európában az Egyesült Királyság ugyan hatodik helyen áll a globális rangsorban, de a szabadalmak száma még így is eltörpül az ázsiai országok mellett. Ez arra utal, hogy Európának és Amerikának új stratégiákra lesz szüksége, ha versenyben kívánnak maradni a globális MI-forradalomban. A kínai cégek, mint az Alibaba és a JD.com már most is kihasználják az MI nyújtotta előnyöket az e-kereskedelemben és a szolgáltatásokban, ezzel még több szabadalmi bejelentést generálva.
 
Magyarország számára is komoly tanulságokkal szolgál Kína sikere. A generatív MI technológiák alkalmazása itthon is megnyithatja az utat a kis- és középvállalkozások számára, hogy növeljék hatékonyságukat és globális szinten is versenyképesebbek legyenek. Az állami támogatás és a digitális infrastruktúra fejlesztése kulcsfontosságú lehet abban, hogy Magyarország ne maradjon le a mesterséges intelligencia globális térképén.
 
Ahogy a technológia egyre jobban beépül a mindennapi életünkbe, úgy válik egyértelművé, hogy a mesterséges intelligencia alapjaiban formálja át a gazdasági és technológiai erőviszonyokat. Kína gyors előretörése figyelmeztetés lehet minden országnak, hogy mihamarabb lépjenek a GMI fejlesztések irányába és építsék ki saját technológiai bázisaikat.
 
Forrás: EuroNews
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.