2025. 07. 22. - 09:20

Itt a Kimi K2, „az új DeepSeek” mesterséges intelligencia - még magasabbra tör Kína

Itt a Kimi K2, „az új DeepSeek” mesterséges intelligencia - még magasabbra tör Kína

A Kimi K2 nevű, új kínai mesterséges intelligencia modell egy tekintélyes szaklap szerint „újabb DeepSeek-pillanatot” jelent a technológiai világban.

Igen nagyra értékelte a tekintélyes Nature tudományos folyóirat Kína legújabb mesterséges intelligencia modelljét, a Kimi K2-t– sőt, úgy fogalmazott, hogy az „újabb DeepSeek-pillanatot” jelent a globális MI-közösség számára.
 
A Nature cikke szerint a DeepSeek R1 2025 januári bevezetésének jelentős hatását követően a kutatók világszerte egyre lelkesebben fogadják Kína második nagy teljesítményű MI-modelljének megjelenését.
 
A Kimi K2-őt július 11-én a pekingi Moonshot AI mutatta be. A vállalat állítja, hogy a teljesítménye eléri vagy meghaladja a nyugati riválisok, valamint néhány DeepSeek-modell teljesítményét is különböző benchmarkok alapján.
 
Az írás kiemeli, hogy a Kimi K2 különösen jeleskedik a kódolásban, magas pontszámokat ér el olyan teszteken, mint a LiveCodeBench – a módszer a mesterséges intelligenciákat értékeli és kóddal kapcsolatos feladatokban teszi őket próbára. Olvasd el: Frissített kínai chatbot szállt be a mesterséges intelligencia-versenybe
 
Itt a Kimi K2, „az új DeepSeek” mesterséges intelligencia - még magasabbra tör Kína
Itt a Kimi K2, „az új DeepSeek” mesterséges intelligencia - még magasabbra tör Kína
 
A kínai MI-modell az első helyen áll a Creative Writing v3 benchmarkon is, amely a narratív hitelességet és eredetiséget méri, valamint vezeti az EQ-Bench 3 ranglistát, amelyet az érzelmi intelligencia komplex szerepjáték-forgatókönyveken keresztüli mérésére terveztek.
 
A hivatalos adatok szerint a Kimi K2 teljes paraméterszáma billiós skálán (1T) van. Azonban egy úgynevezett „szakértők keveréke” (MoE) architektúrát alkalmaz, amely egyszerre csak 32 milliárd paramétert aktivál.
 
A kialakítás „lehetővé teszi, hogy minden feladathoz csak a modell releváns részeit használja” csökkentve ezáltal a szükséges számítási teljesítményt – magyarázta a Nature cikke.
 
A DeepSeek modellekhez hasonlóan a Kimi K2 nyílt súlyú – ez azt jelenti, hogy a kutatók szabadon letölthetik és módosíthatják. Ezenkívül elérhető egy alkalmazásprogramozási felületen (API) is, a saját fejlesztésű modellek, például az Anthropic Claude 4-es modelljének költségének töredékéért.
 
Az ígéretes mesterséges intelligencia-modell fejlesztője
 
A 2023 márciusában alapított Moonshot AI viszonylag ismeretlen volt Nyugaton. A hongkongi székhelyű Counterpoint piackutató cég szerint azonban 2024 novemberére korábbi, Kimi chatbotjuk a harmadik legszélesebb körben használt robottá nőtte ki magát Kínában.
 
A Nature cikke szerint egy második nagy teljesítményű modell hat hónapon belüli bevezetése azt jelzi, hogy Kína legutóbbi mesterséges intelligencia-áttörései inkább egy fenntartható trend részét képezik, mintsem elszigetelt sikereket.
 
Mario Krenn, az erlangeni Max Planck Fénytudományi Intézet Mesterséges Tudós Laboratóriumának vezetője a Nature lapnak úgy fogalmazott, nem lenne meglepve, ha a következő hónapokban több jelentős MI-modell érkezne Kínából.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.