2025. 04. 02. - 14:12

Generatív MI: Csak a nagy techcégek nyernek rajta, vagy nekünk is hasznos?

Generatív MI: Csak a nagy techcégek nyernek rajta, vagy nekünk is hasznos?

A generatív mesterséges intelligencia elképesztő fejlődésen ment keresztül az elmúlt években – de vajon tényleg megéri a körülötte kialakult felhajtás?

Mióta a ChatGPT 2022 végén berobbant a köztudatba, a generatív mesterséges intelligencia (GMI) a technológiai innováció középpontjába került. Az írásokat generáló chatbotoktól a képkészítő algoritmusokig számos alkalmazás bizonyította a technológia erejét, de a kritikusok szerint még mindig több kérdés, mint válasz övezi a GMI jövőjét.
 
Vajon tényleg olyan forradalmi a generatív MI, mint ahogy a nagy techcégek állítják, vagy csak egy újabb trend, amely idővel lecseng?
 
Az generatív mesterséges intelligencia ma már a tartalomgyártás, az ügyfélszolgálat és a szoftverfejlesztés számos területén jelen van. Azonban a technológia nem hibátlan – még mindig előfordulnak pontatlan válaszok, téves információk és etikai problémák.
 
Bár a generatív MI hihetetlen lehetőségeket kínál, sok szakértő szerint a jelenlegi modellek túlértékeltek. Az algoritmusok ugyan lenyűgözően képesek utánozni az emberi kreativitást, de az eredményeik gyakran előre meghatározott mintákra épülnek, nem pedig valódi innovációra. Az is kérdéses, hogy mennyire fenntartható a technológia fejlődése, hiszen az egyre nagyobb és összetettebb modellek fejlesztése elképesztő mennyiségű számítási kapacitást és energiát igényel.
 
 
gmi_tech_torzs
Még mindig sok kérdés kering a generatív mesterséges intelligencia körül
 
Míg a generatív MI-t széles körben reklámozzá, mint a következő nagy technológiai ugrást, egyre inkább úgy tűnik, hogy a haszon nagy része a tech óriásoknál csapódik le. Az OpenAI, a Google és a Microsoft hatalmas összegeket fektetnek a technológia fejlesztésébe, miközben az átlag felhasználó számára még mindig kérdéses, hogy milyen gyakorlati előnyökkel jár az MI alkalmazása a mindennapi életben vagy a munkahelyeken.
 
A generatív MI elterjedése komoly etikai és jogi kérdéseket is felvet. Az MI által generált tartalmak szerzői joga még mindig rendezetlen, és számos művész és tartalomkészítő küzd azzal, hogy munkáikat engedély nélkül használják fel a modellek tanításához. Emellett a deepfake-technológia és a félrevezető tartalmak terjedése is egyre nagyobb kihívást jelent a társadalom számára.
 
A generatív MI kétségtelenül hatalmas változásokat hozott a technológiai iparban, de hogy hosszú távon is fenntartható-e a fejlődés, az még kérdéses. A hype egyelőre nem csillapodik, de a valós hasznosság és a széleskörű alkalmazás még mindig formálódik. Az biztos, hogy a generatív mesterséges intelligencia itt marad, de hogy valóban a jövő technológiája-e, azt csak az idő fogja eldönteni.
 
 
CS.SZ.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.