2025. 01. 13. - 10:05
Fizikai világot szimuláló mesterséges intelligencia készül
Mesterséges intelligencia készül a Google új csapata jóvoltából, amely képes a fizikai világ szimulálására.
Készülőben van egy vadonatúj mesterséges intelligencia: a Google új csapatot alakít ki a fizikai világot szimuláló mesterséges intelligencia-modellek kidolgozására.
Fizikai világot szimuláló mesterséges intelligencia-modellek
Tim Brooks vezeti majd a csoportot, aki az OpenAI Sora videógenerátorát megalkotó tervezők egyik társvezetője és 2024 októberében távozott a Google mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatólaboratóriumába, a Google DeepMind-ba– jelentette be az utóbbi az X-en közzétett bejegyzésében.
„A DeepMind-nak ambiciózus tervei vannak a világot szimuláló hatalmas generatív modellek elkészítésére" - írta Brooks, hozzátéve, hogy új csapatot vesz fel ezen küldetés céljából.
Az új modellező csapat a Google Gemini, Veo és Genie csapataival működik majd együtt és ezekre épít ahhoz, hogy a „kritikus új problémákkal” megbirkózzanak és a modelleket „a számítástechnika legmagasabb szintjére szabják”.
A Gemini a Google zászlóshajója olyan mesterséges intelligencia modellek terén, amelyek bizonyos feladatokat oldanak meg, például képek elemzését és szöveg generálását, míg a Veo a Google saját videógeneráló modellje. Olvasd el: Generatív MI, mint új idegenvezető?
Fizikai világot szimuláló mesterséges intelligencia készül
Ami a Genie-t illeti, a Google esetében ez egy világmodellről szól – az MI-ről, amely valós időben képes szimulálni a játékokat és 3D-s környezeteket.
A Google 2024 decemberében bemutatott legújabb Genie modellje a játszható 3D-s világok hatalmas választékát képes generálni.
„Úgy gondoljuk, a videó- és multimodális adatokon a MI-képzés skálázása az általános mesterséges intelligencia kritikus útján halad” – közölte a cég.
A mesterséges általános intelligencia vagy az AGI általában olyan mesterséges intelligenciára utal, amely bármilyen feladatot el tud végezni, amit az ember tud.
„A világmodellek számos területen működnek majd, így például a vizuális érvelés és szimuláció, a megtestesült ügynökök tervezése és a valós idejű interaktív szórakoztatás” – jelezték.
Valós idejű interaktív generációs eszközök
Brooks új csapata „valós idejű interaktív generációs” eszközök fejlesztésén dolgozik a leírásuk alapján, az általuk épített modelleken felül – s azt vizsgálja, hogyan lehet a modelljeit integrálni már meglévő multimodális modellekkel, például a Geminivel.
Számos startup és nagy technológiai vállalat törekszik világmodellek megalkotására - köztük a befolyásos MI-kutató, a Fei-Fei Lee World Labs, a felkapott izraeli Decart, illetve az Odyssey.
Úgy vélik, a világmodelleket egy napon fel lehet használni interaktív médiák, például videojátékok és filmek létrehozására, valamint valósághű szimulációk futtatására, például robotok képzési környezetére is.
A kreatív emberek azonban vegyes érzelmekkel viseltetnek a technológiával kapcsolatban.
Egy közelmúltbeli Wired-vizsgálat például rámutatott, hogy az Activision Blizzardhoz hasonló játékstúdiók - amelyek rengeteg dolgozót bocsátottak el -, mesterséges intelligenciát használnak a költségcsökkentésre, a termelékenység növelésére és a lemorzsolódás kompenzálására.
Az Animation Guild hollywoodi animátorokat és rajzfilmeseket tömörítő szakszervezet megbízásából készült 2024-es tanulmány becslése szerint 2026-ra több mint 100 ezer amerikai filmes, televíziós és animációs dolgozó munkáját zavarhatja meg a mesterséges intelligencia.
Néhány startup a kialakulóban lévő modellezési világban - mint például az Odyssey -, vállalta, hogy együttműködik a kreatív szakemberekkel és nem helyettesíti azokat. Érdemes majd figyelni, hogy a Google követi-e a példáját.
Emellett ott a szerzői jog megoldatlan kérdése. Úgy tűnik, egyes világmodellek videojátékok klipjein vannak kiképezve, ami miatt az ezen modelleket fejlesztő cégek perek célpontjává válhatnak olyan esetekben, amikor engedély nélküliek voltak a videók.
A YouTube-ot birtokló Google egyébként állítja: a platform szolgáltatási feltételeinek megfelelően jogosult arra, hogy modelljeit YouTube-videókon képezze ki. A cég azonban nem közölte, hogy mely konkrét videókat alkalmazza a képzéshez.
B.A.