2025. 04. 26. - 10:00
Amit a generatív rendszerekről eltitkolnak: energiafalás, vízpazarlás és munkaerő-kiváltás?

A kreativitás jövője vagy a klímaváltozás gyorsítója lesz a generatív mesterséges intelligencia? Úgy tűnik, hogy mindkettő lehetséges.
A generatív mesterséges intelligencia rendszerek mára nemcsak meghatározzák a technológiai diskurzust, hanem észrevétlenül beszivárogtak életünk minden területére, a kreatív ipartól a tudományos kutatáson át egészen az igazságszolgáltatásig. Ám miközben ünnepeljük a produktivitás és kreativitás soha nem látott mértékű növekedését, egyre kevesebben beszélnek a sötét oldalról: ezek a rendszerek elképesztő mennyiségű energiát és vizet fogyasztanak.
A generatív mesterséges intelligencia működése hatalmas adatközpontokra épül, melyek energiaigénye már most vetekszik egy-egy közepes méretű országéval. Egyetlen szöveg-generáló rendszer betanítása akár 700 ezer liter vizet is igénybe vehet, főleg a hűtési rendszerek révén. A zöld technológia ígéretével szemben tehát egy környezeti időzített bombával állunk szemben, amely alapjaiban kérdőjelezi meg a fenntarthatóságot.

Rengeteg energiát fogyaszt a generatív mesterséges intelligencia
A társadalmi hatások sem maradnak el. Ahogy a generatív mesterséges intelligencia képes teljes munkafolyamatokat kiváltani – például újságírást, grafikai tervezést vagy ügyfélszolgálatot –, úgy nő a munkaerőpiaci kiszorítás veszélye. Szakértők szerint a következő öt évben akár több tízmillió állás szűnhet meg világszerte, miközben az újonnan létrejövő pozíciókhoz specializált tudás szükséges, amit az átlag munkavállaló nem birtokol.
Mindezt tetézi az információs hadviselés új korszaka. A mesterséges intelligencia valósághű videókat, hangokat és szövegeket képes gyártani, amelyek könnyen félrevezethetik a nyilvánosságot, politikai befolyásolásra használhatók, vagy akár nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthetnek. A deepfake-technológia és az automatikusan terjedő félretájékoztatás mára tökéletes eszközei a manipulációnak.
A kérdés tehát nem az, hogy a generatív mesterséges intelligencia jövője fényes-e, mert ez kétségtelen. Az igazi kérdés az, ki irányítja ezt a fényt – és nem válik-e belőle idővel perzselő hőség. A technológiai fejlődés iránti elkötelezettségünk csak akkor lehet hiteles, ha egyúttal vállaljuk az etikai, környezeti és társadalmi felelősséget is. Mert a gép talán alkot, de az ember a végén mindig fizet.
CS.SZ.