2024. 10. 16. - 07:00
A generatív mesterséges intelligencia és a munkahelyek jövője
A vállalatoknak nemcsak a technikai, hanem az emberi készségeket is fejleszteniük kell, hogy a munkaerő sikeresen illeszkedjen a mesterséges intelligencia által formált új munkakörnyezetbe.
A generatív mesterséges intelligencia (GMI) gyors ütemben alakítja át a munkaerőpiacot és a vállalatok számára elengedhetetlen, hogy lépést tartsanak ezzel a változással. Ahhoz, hogy a vállalkozások versenyképesek maradjanak, alapvető fontosságú a munkaerő átképzése és a jövő munkahelyeihez való alkalmazkodás elősegítése. Ez nem csak a technikai készségek fejlesztését jelenti, hanem a soft skillek, mint a kommunikáció, problémamegoldás és alkalmazkodóképesség fontosságát is kiemeli.
Az átképzés egyik kulcseleme a stratégiai együttműködés. A vállalatoknak érdemes partnerséget kialakítani akadémiai intézményekkel, nonprofit szervezetekkel, illetve más iparági konzorciumokkal. Ezek az együttműködések nem csak költséghatékonyabbá tehetik a képzéseket, hanem segíthetnek abban is, hogy szélesebb körben érjék el a tehetséges munkaerőt.
Képzésekre lehet szükség a generatív mesterséges intelligencia miatt
Fontos, hogy a technikai készségek mellett az emberközpontú készségek fejlesztésére is figyelmet fordítsunk. A generatív mesterséges intelligenciát használó munkahelyeken a siker kulcsa nem csak az, hogy valaki érti a technológiát vagy nem, hanem az is, hogy képes legyen alkalmazkodni a gyorsan változó környezethez, hatékonyan dolgozni csapatban és proaktívan felismerni a jövőbeli problémákat.
Magyarországon is egyre nagyobb hangsúlyt kap a munkaerő átképzése a mesterséges intelligencia térnyerése kapcsán. A hazai kkv-knak érdemes figyelemmel kísérniük a globális trendeket és proaktívan beépíteniük a reskilling programokat a mindennapi működésükbe, hogy hosszú távon versenyképesek maradhassanak a digitalizált gazdaságban, amelyet egyre inkább a generatív mesterséges intelligencia fog irányítani.
CS.SZ.