Miért muszáj törődni a fogfoltokkal?

Amennyiben nem vagyunk dohányosok vagy nincs egyéb, nyilvánvaló oka a fogak foltossá válásának, fontos utánanézni, mi okozhatja a gondot. Az ugyanis bármi lehet.
A fogfoltok sajnos előfordulnak. Különösen, ha valaki dohányzik, mivel a nikotin beszínezi a fogakat – hiába színtelen, oxigéngázzal keveredve sárgás elszíneződést okoz. A cigarettázásból és a dohány rágásából eredő sötétedés ugyancsak megjelenhet foltok formájában a fogakon.
Ám ha nem dohányzunk és semmilyen egyéb, ismert okát nem tudjuk az elszíneződésnek, érdemes utánanéznünk, mi történik. A fogfoltok mögött ugyanis komoly probléma állhat.
Mik ezek?
1.Idegkárosodás: ha barna vagy szürke foltok jelentkeznek a fogakon, az annak a jele lehet, gyökérkezelésből adódó idegi változások történnek a fogakban. Ilyenkor csak az a fog színeződik el, amelyikben a kezelés történt.
Ha nem a dohányzás miatt van, érdemes utánanézni, mi okozza a fogfoltokat
2.Száj baktériumok: a rosszul mosott és ápolt fogaknál dentális plakk gyűlhet össze, így a baktériumok és a gombák elszaporodnak és zöldes, narancsos foltosodást okoznak.
3.Fogszuvasodás: ha nem mosunk rendszeresen fogat és nem fogselymezünk megfelelően, jó eséllyel előbb alakul ki fogszuvasodás nálunk. A szuvasodás is elszínezi a fogat, fehéres, sárgás, barnás vagy feketés elváltozás alakul ki. A fogak a szuvasodás miatt elveszítik csillogásukat, ezért kezdődik el az elszíneződés.
4.Öregedés: ahogyan az ember idősödik, a fogzománc külső része erodálódik és a dentin sárgássá változik.
5.Rossz higiénia: amennyiben a fog felszínén élelmiszer-maradékok halmozódnak fel, fehéres, sárgás, feketés, barnás vagy sötét elszíneződés jelentkezhet, sőt még zöldessé is válhat – attól függően, milyen volt a maradék. Az ok a rossz higiénia, a fogmosás hiánya vagy rendszertelensége.
6.Rosszul sikerült fogpótlások: a koronák, onlay-ek, inlay-ek rossz felhelyezése, nem működése esetén sárgás, barnás, szürkés vagy akár feketés foltok is jelentkezhetnek a fogakon. Ezek többnyire fogszuvasodás jelei, a sikertelen foghelyreállítás következtében. Mi több, a fehér és a fém tömések is elszínezik a fogakat idővel.
7.Fog trauma: végezetül a fog foltokat trauma is kiválthatja – a törött, megrepedt, csorba fogak sötétedést okoznak, mivel a zománc rongálódott vagy az idegek elhaltak. Ha csak egy-két fog sötét, a többinek látszólag semmi baja, az fogtrauma jele lehet.
Kapcsolódó cikk:
Mire jó a fogvédő sealant bevonat?
A fogak kinézete elárulja, hogy működik a szívünk?
B.A.