2018. 04. 10. - 11:05
Gondot okozhat a gyerek fogainak a cumisüveg

A baba fogaira sem árt vigyázni – ezen nem változtat, hogy tejfogak, ettől függetlenül is hajlamosak a szuvasodásra. Mi okozhatja azt és hogyan előzzük meg?
Még ha a gyerekek fogai átmenetiek is, nagyon fontos védeni azokat a fogszuvasodástól. A kisgyermekkorban is előfordulhat ugyanis ez a probléma – s gyakran kötődik a cumisüveghez.
A lurkóknak is erős és egészséges fogak kellenek ahhoz, hogy megrágják az ételt, rendesen artikuláljanak és szép legyen a mosolyuk. Az első fogaik hozzájárulnak ahhoz, hogy felnőtt fogaik megfelelően bújjanak elő.
Így hát a helyes szájhigiéniára már kicsi kortól oda kell figyelni.

A gyerekek tejfogait is védeni kell - már idejekorán
Miben hibás a cumisüveg?
Számos dolog kiválthat fogszuvasodást. A kisgyermekeknél azonban a cumisüveg nagy szerepet játszhat ebbe.
Miért? A probléma elsősorban a felső fogakat érinti, de a többi is veszélyben lehet. A leggyakoribb ok az, ha a csemete fogai hosszú ideig ki vannak téve cukrot tartalmazó italnak. Sűrűn előfordul, hogy a babát úgy rakják le az ágyba, hogy nála van a cumisüveg. Van, akinél a cumi helyett használják az italt, ha nyűgös a gyermek.
A fogszuvasodáshoz hozzájárulhat, ha a szuvasodást okozó baktérium az anyáról a babára "száll", mégpedig a nyálon keresztül. Elég hozzá, hogy az anya szájába vegye a kanalat, amellyel a gyermeket eteti, vagy saját nyálával „tisztítja” meg a cumit.
Gond lehet az is, ha a baba nem jut elég fluoridhoz – ez ugyanis növeli a fogszuvasodás kockázatát. A jó hír az, hogy a gyermekek fogszuvasodása megelőzhető.
A módszerek:
-Ne osszuk meg a nyálunkat a gyermekével. Etetés után a száját, ínyét tiszta, nedves törlőkendővel vagy gézzel töröljük le.
-A kicsi előjövő fogait gyengéden mossuk a babafogakra tervezett fogkefével és 3 éves kortól fluoridos krémmel.
-A fogkrémből elég egy borsónyi adag.
-Mindig figyeljük az elején a fogmosás folyamatát, tanuljon meg helyesen fogat mosni a lurkó és köpje ki a fogkrémet.
-A cumisüvegbe csak tápszer, tej vagy anyatej kerüljön. Ne töltsünk bele cukros vizet, gyümölcslét, szörpöt.
-Mielőtt a gyermek lefekszik, igya ki a cumisüveg tartalmát, ne vigye magával.
-A cumi mindig legyen tiszta, ne mártsuk soha cukorba vagy mézbe!
A csemete 1. születésnapjáig érdemes megtanítani a csészéből való ivást és segíteni neki abban, hogy egészséges étkezési szokásokat alakítson ki.
Fontos az is, hogy a gyermeket elvigyük fogorvoshoz, amikor már jönnek ki a fogai. Sosem árt korán elkezdeni.
Kapcsolódó cikk:
B.A.