Beékelődött bölcsességfog – mit tehetünk vele?

Hamar észrevesszük, ha fáj a bölcsességfogunk –arcunk a fog helyén akár meg is dagadhat. Sajnos, sokszor előfordul, hogy másként nem szabadulunk meg a problémától, csak a szájsebészeten. Beékelődött bölcsességfog esetén nincs más megoldás, mint a műtét.
A bölcsességfog, lehet már idősebb is az ember, nem mindenkinél bújik elő. Ha kibújik és zavaró, ki lehet húzni. Ám ha elő sem tört az ínyből, s ott okoz problémát, más megoldás nemigen kínálkozik, mint a szájsebészet.
A bölcsességfogat akkor nevezzük beékelődöttnek, amikor az íny alatt „ragad” – nincs elég helye kitörni onnan. De mi történik ilyenkor?
Fájdalom jelentkezik, amelyet azonban másként nem lehet megszüntetni – legalábbis tartósan -, minthogy kiszedetjük helyéről a fogat.
A beékelődött bölcsességfogat jobb műtéttel kivetetni
A bölcsességfog ugyanis nyomhatja a körülötte levő fogakat, harapási problémákat okoz és fájdalmat a szájban. Mivel annak hátsó részében helyezkedik el, könnyen megtörténhet, hogy beékelődik, s az íny „fogságába esik”, de az állkapocsnál is okozhat fájdalmat.
A megdagadt íny a fog környékén ún. zsebeket hozhat létre, amelyek baktériumok növekedését teszik lehetővé, fogszuvasodást is eredményezve.
A probléma lényegesen megnehezíti a szájhigiénia fenntartását. Az állkapocs károsodása egy másik potenciális probléma, amennyiben beékelődött a bölcsességfog.
Ha kezeletlenül hagyjuk a dolgot, a kitörni képtelen bölcsességfog az állkapocsban lyukat képezhet és az idegeket is károsíthatja.
Amennyiben rossz szögben nő, hozzányomódik a szomszédos fogakhoz, fájdalmat és egyéb problémákat okozva.
Az ínyszövet megduzzadhat, ezért a fogakat és a szájat nehezen tudjuk tisztítani. A fogak egy idő után nem lesznek egy vonalban, ez szintén nagyobb gondhoz vezethet.
A beékelődött bölcsességfogat tehát el kell távolítani.
Mit érdemes tudni a kivételét követő napokról?
1.Fontos, hogy a duzzanat, a fájdalom és a kényelmetlenség érzet gyakori ilyenkor, természetes része a gyógyulási folyamatnak.
2.A felépülés napokba, de akár egy hétbe is beletelhet. Attól is függ, milyen mértékben tört ki a bölcsességfog vagy teljesen beékelődött-e az ínybe, mielőtt kivették. Tartsuk be a fogorvos utasításait!
3.Kerüljük a szilárd ételek fogyasztását.
4.Ne igyekezzünk otthon kúrálni magunkat a saját ötleteink alapján, mivel ilyenkor egyes gyógynövények is veszélyesek lehetnek. Kérjünk azonnal orvosi segítséget, ha a probléma súlyosbodna.
B.A.