2018. 02. 20. - 11:45

Vastagbélműtét is végezhető már egynapos sebészet keretében

Vastagbélműtét is végezhető már egynapos sebészet keretében

Egyre bővül a műtétek listája, s a jövőben várhatóan még több operációt lehet majd elvégezni egynapos sebészet keretein belül. Dr. Sepa György érsebész főorvos elárulta, milyen újdonságok várhatók ezen a területen 2018-ban.

Az egynapos sebészet nagy előnye, hogy nemcsak gyors, de a beteget lehetőség szerint igyekeznek minden kellemetlenségtől megkímélni. Akár 20, akár 45 percet tölt a műtőben, a páciens kellemesebb érzéssel távozik, ha műtétről kialakult emléke is jobb. Dr. Sepa György érsebész főorvos az egynapos sebészet újdonságairól beszélt az elmúlt időszakban és a jövő évre tekintve.

Milyen műtéteket végeznek leggyakrabban és milyen technológiával?

Nagyon sok a proktológiai operáció, a szemészeti műtét – a szemlencse-csere például negyed óra alatt megoldható, s egy nap alatt akár 10 vagy 15 ilyen beavatkozás is elvégezhető. Sok a sérvműtét, a térdízület operációk száma szintén magas. A visszérműtétek száma jelentősen megnőtt, mivel a túlterhelt állami kórházaknak nincs kapacitása az ilyen műtétek elvégzésére.

Dr. Sepa György érsebész főorvos az egynapos sebészet újdonságairól beszélt

Dr. Sepa György érsebész főorvos az egynapos sebészet újdonságairól beszélt

Az ízületen belüli sérüléseket endoszkópos módszerrel ma már meg lehet oldani. Ezek a leggyakoribbak, de egyre sűrűbben vannak mostanság hasüregen belüli beavatkozások, például epe- vagy sérvműtétek. A  vastagbélműtét (polypectomia) is elvégzehető egynapos sebészet keretén belül. S nyilvánvalóan a technológia fejlődésével ez a spektrum egyre bővül majd.

Milyen újdonságok várhatóak 2018-ban az egynapos sebészet terén?

A legújabb trend az, hogy nincsenek kimondottan kórtermek. Ha altatásban történik a műtét, mindenképpen kell fektető, azaz ágyakra van szükség. A kórterem kialakítása úgy történik, hogy egy helyiségben több ágy van - hogy minden mobilis legyen és a beteg tudjanak is egymással kommunikálni. Nagyon fontos, hogy el tudják mondani a mellettük fekvőnek: semmi gond nem volt, nem érzett fájdalmat, s ez megnyugtatóan hat a másikra is.

Az elsők között kezdtük el Európában a ragasztásos műtétet, amely amerikai fejlesztésű eljárás, s lényege, hogy ciánoakrilátot, azaz pillanatragasztót használ. Ezt az anyagot az érsebészetben és szívsebészetben is alkalmazzuk, az érfal rétegének szétválásakor összeragasztjuk őket. A megkötés után ezek merevek maradtak. A Sapehon által visszérműtétek céljára kifejlesztett ragasztó n-butil cianoakrilát, mely lelassítja a polimerizaciót, megnöveli a viszkozitást és rugalmas ragasztót képez.

Visszér műtét egynapos sebészet keretében

Visszér műtét egynapos sebészet keretében

Ezért lehet mostanra használni ezt az anyagot visszérműtéteknél, mert megszilárdul, de rugalmas marad, nem zavarja a mozgást, gyakorlatilag észrevétlen. Ennek is köszönhető, hogy visszérműtétek esetén minimális időt kell a kórházban tölteni.

2017 folyamán kezdtük el alkalmazni a megoldást Magyarországon, ugyanis az Amerikában kifejlesztett módszerre csak ebben az évben adták ki az engedélyt. Mostantól használható Európában ez a ragasztásos technológia.

Ezek a legújabb és leghatásosabb módszerek, de biztos, hogy a skála bővül az egynapos sebészeten elvégezhető beavatkozások terén. Elkezdték a vastagbélműtéteket is így végezni, mely során lehetőség nyílt vastagbél polipusok eltávolítására. Nyilvánvalóan a jövő az, amikor egy sebész akár otthonról is tud majd operálni, hiszen az eszköz és az internet is megvan hozzá, ma már lehet egy kart vagy eszközt távolról mozgatni.

Várhatóan lehetőség nyílik majd arra, hogy ha egy bizonyos műtétet egy adott sebész végez a legjobban a világon, akkor az az ember ezt távolról is meg tudja oldani.

Amit eszközzel végzünk, az a jövőben távolról is elvégezhető lesz, s a rutin műtétek egy részét robotok vehetik át - ám azt hiszem, ez még egy igen hosszú folyamat.

B.A.

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.