Sebészet: hogyan végzik a szemöldökemelést?
Előfordul, hogy a szemöldök megereszkedése miatt előnytelen változások történnek: megváltozik az arckifejezés, gyűrődések képződnek a homlokon, felesleges bőr- vagy zsírszövet keletkezik a szemek felett. Ilyenkor szükség lehet szemöldökemelésre. Hogyan történik ez?
Bizonyos esetekben, sőt, egy adott kor felett a szemöldök megereszkedéséből látványos problémák adódhatnak. Ma már bevett fiatalító eljárásnak számít a homlok- és a szemöldök környékének „rendezése”.
A sebészeti beavatkozás célja, hogy feszesebbé tegye a szöveteket a homlokrészen, így a szemöldök és a felső szemhéj fiatalosabb megjelenése visszaállítható.
Cikkünk első részében a szemöldökemelés jellemzőit írtuk le bővebben.
Háromféle technikával lehet elvégezni a sebészeti szemöldökemelést
De hogyan is történik maga a szemöldökemelés?
Az ún. nyitott technikáktól kezdve a jóval összetettebb, rövid vágásostól az endoszkópos technikákig változó, miként végzik a sebészek ezt a műtéti beavatkozást.
Az eljárás során általában szükség van vágásra, a fejbőr haj-vonalának kezdeténél, olykor azonban a vágásokat a homlokon és/vagy a felső szemhéjaknál végzik.
Az alábbi három sebészeti technika jöhet szóba.
-Nyílt szemöldökemelés: a sebész ebben az esetben egy hosszú vágást ejt a homlokon, vagy a haj vonalánál, vagy a homlok egyik ráncában és megemeli a bőrt az alatta levő szövetekről. Meglazítja az izmokat és eltávolítja a zsírt. Minden felesleges bőrt is eltüntet, lenyomja a maradék bőrt, a szemöldököt pedig új pozíciójában ölti össze. Ez a módszert olykor klasszikus, koronális vagy trichofitikus homlokfelhúzásnak is nevezik.
-Endoszkópos szemöldökemelés: a sebész endoszkópot juttat a fejbőrbe, néhány nagyon apró vágáson keresztül. Az endoszkóp egy hosszú cső, végén fénnyel és egy miniatűr videokamerával. Ez teszi lehetővé a szakember számára, hogy a homlok számos belső struktúráját pontosan lássa. E megoldás igen kevés vágást igényel, de nem minden páciensnél mutat azonos eredményt.
-Limitált bevágásos technika: hibridnek számít, mely a nem-endoszkópos és a limitált bevágásos módszert egyaránt alkalmazza. A koronális technikából a végét alkalmazza, hogy felemelje a szemöldök külső részét, endoszkópos eljárás nélkül. A keletkező hegek rejtve maradnak az átmeneti hajvonalban, még a kopaszodó férfiaknál is, akiknek nagyon kevés a megmaradt haja.
S miközben ez az eljárás nem érinti a szemöldök középső részét, csökkentheti a ráncokat a szemek sarkában, melyeket általában szarkalábnak nevezünk.
Hogy mely típust alkalmazza a páciens esetében a sebész, az nagymértékben függ az arc berendezéstől, az esztétikai elvárásoktól.
A cél az, hogy minél szebb és természetesebb hatást érjenek el – a lehető legkevesebb kellemetlenséget okozva.
Kapcsolódó cikk:
Mit kell tudni a sebészeti szemöldökemelésről?
B.A.