2024. 07. 15. - 09:00
Ritka genetikai betegségeket azonosít korán a mesterséges intelligencia
Akár 93 százalékos pontossággal képes előrejelezni egy újonnan kifejlesztett mesterséges intelligencia ritka genetikai betegségek rizikóját.
Új mesterséges-intelligencia rendszert alkotottak meg a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatói, amely képes korai szakaszban felismerni ritka genetikai betegségeket.
Az algoritmus elemzi az elektronikus betegadatokat, majd precízen előrejelzi, kinél nagyobb a ritka genetikai betegség kockázata.
Ezen betegségekkel gyakori gond, hogy nem ismerik fel őket időben, mert összekeverik más, gyakrabban tapasztalt problémákkal. Ezért az ilyen embereknél késik a diagnózis és kezeléshez sem jutnak időben, ami rájuk nézve igencsak súlyos következményekkel járhat. Olvasd el: Ritka betegségek - Kórképeket használ hasonló betegségek felkutatására a mesterséges intelligencia
Ritka genetikai betegségeket azonosít korán a mesterséges intelligencia
Az új MI-eszköz megoldást kínál a problémára
A Zebra projektnek keresztelt fejlesztés algoritmusát anonim orvosi nyilvántartások segítségével tanították be, hogy felismerje a mintázatokat a ritka betegségekkel küzdő emberek adataiban.
Nem csupán a páciens tüneteit analizálja – áttekinti a vizsgálati eredményeket, azt, hogy milyen gyógyszereket kapott a beteg és más tényezőket is elemez.
A kutatócsoport az akut hepatikus porfíria (AHP) diagnózisán tesztelte az algoritmus hatékonyságát – ez egy ritka betegség, amely súlyos hasi fájdalommal, hányingerrel jár és hányást vált ki.
A mesterséges intelligencia 1,2 évvel a diagnosztizálás előtt jelezte, vértesztre kell-e küldeni egy embert ahhoz, hogy azonosítsák az AHP-t.
Az egyetem kutatói a jövőben 350 egyéb ritka betegség azonosítására képezi ki a mesterséges intelligenciát – jelentős mértékben javítva, hogy időben felismerjék és kezelhessék ezeket a betegségeket.
B.A.