2024. 12. 24. - 08:30
Nagy pontossággal szűri a bőrrákot a mesterséges intelligencia
Egy mesterséges intelligencia-modell nagy pontosságot ért el a bőrrák kimutatásában, amivel forradalmasíthatja a bőrgyógyászok betegség-észlelésének módját.
Jelentős pontosságot ért el egy mesterséges intelligencia a bőrrák szűrésében – az innovatív modell képes forradalmasítani a bőrgyógyászok bőrrák-észlelésének módját.
A kutatócsapatot, amely az MI-modellt kifejlesztette, Aliyu Tetengi Ibrahim vezette, a munkát az Ahmadu Bello Egyetemen folytatták le. Tanulmányát a csoport a Data Science and Management szakfolyóiratban közölte.
Az MI-modell kategóriákba sorolja a bőrelváltozásokat
A transzfertanulás és a tesztidő-növelés (TTA) erejét kihasználva alkották meg a modellt, amely hét különböző kategóriába sorolja a bőrelváltozásokat. Munkájuk jelentős előrelépést jelent a bőrgyógyászati kutatásban, új reményt adva a diagnosztikai pontosság és a betegellátás javítására.
Az úttörő kutatásban Ibrahim és munkatársai kifinomult mélytanulási modellt fejlesztettek ki, amely öt legkorszerűbb transzfer tanulási modellt integrál – azzal a céllal, hogy a bőrelváltozásokat kategóriákba sorolja, mint például melanoma, bazálissejtes karcinóma és jóindulatú keratosis. Olvasd el: Az algoritmus egyenlő a szakorvossal a melanoma azonosításában
Nagy pontossággal szűri a bőrrákot a mesterséges intelligencia
A több mint 10 ezer dermoszkópikus képet tartalmazó, kiterjedt HAM10000 adatkészletre kiképzett modell lenyűgöző, 94,49 százalékos pontosságot ért el.
A tanulmány egyik kulcsfontosságú újítása a transzfertanulás és a tesztidő-növelés használata – olyan technika ez, amely mesterségesen bővíti az adatkészletet véletlenszerű módosításokkal a tesztképeken.
Mindez növeli a modell képességét arra, hogy a bőrelváltozások széles körében általánosítson, javítva a diagnosztikai pontosságot. A súlyozott együttes megközelítés - amely egyesíti az egyes modellek erősségeit - felülmúlja a többi jelenlegi módszert a területen, hatékony eszközt kínálva a bőrgyógyászati diagnosztikához.
A mélytanulás beépítése a bőrgyógyászatba nem csupán előrelépés, hanem szükségszerűség is – jegyezte meg Aliyu Tetengi Ibrahim.
„Modellünk nagy pontossága csökkentheti a felesleges biopsziák szükségességét és elősegítheti a korai felismerést, végső soron életeket mentve meg azzal, hogy segít a bőrgyógyászoknak megalapozottabb döntéseket hozni. Ez az áttörés világos példája annak, hogy a mesterséges intelligencia hogyan bővítheti az orvosi szakértelmet, illetve, hogy kritikus támogatást nyújthat a betegség elleni küzdelemben” – tette hozzá a kutatásvezető.
Hatalmas lehetőségek vannak az MI-modellben
Ezen mesterséges intelligencia-modell klinikai felhasználási lehetőségei óriásiak. Racionalizálhatja a diagnosztikai folyamatot, mérsékelheti az egészségügyi ellátás költségeit és javíthatja a páciensek ellátását - különösen azokban a régiókban, ahol korlátozott a bőrgyógyászati szakértelemhez való hozzáférés.
A technológia integrálása a távorvoslási platformokba nagymértékben segíthet, hogy minél többen időben kaphassanak diagnózist, emellett fejlett orvosi ellátást biztosíthat az egészségügyi szakemberekben nem bővelkedő populációk számára.
B.A.