2024. 11. 26. - 09:15
Lesz-e szakadás? - Életveszélyes agyi állapotot jelezhet előre a mesterséges intelligencia
Vajon előrejelezhet a mesterséges intelligencia egy életveszélyes agyi állapotot? A kutatók szisztematikusan vizsgálják meg, segíthet-az MI megjósolni az agyi aneurizmákat.
Van-e mód arra, hogy előrejelezzen egy életveszélyes agyi állapotot a mesterséges intelligencia?
A King's College London kutatói a londoni Imperial College akadémikusaival együttműködve vizsgálják, segíthet-e az orvosoknak a mesterséges intelligencia (MI) megjósolni, mely agyi aneurizmák repedhetnek fel – utóbbi életveszélyes dolog, amely sürgős kezelést igényel.
Az aneurizmák az agyi erek dudorai – a probléma a lakosság nagyjából 3,2 százalékát érinti. Bár csak néhány aneurizma reped meg, a kezelésre vonatkozó döntés bonyolult. Az olyan kezelések ugyanis, mint például a műtét, kockázatot is hordoznak a páciens számára.
A 20 tanulmány újbóli áttekintésével - amely több mint 20 ezer esetet elemez -, a kutatók azt vizsgálták, hogy a mesterséges intelligencia-modellek mennyire jósolják meg az aneurizma szakadási kockázatát. A tanulmányt a Clinical Neuroradiology folyóiratban közölték.
Ígéretes a mesterséges intelligencia előrejelzése
Az eredmények ígéretesek voltak: a mesterséges intelligencia 66–90 százalékos pontossági arányt ért el, ami hasonló vagy valamivel jobb, mint a hagyományos módszerek, például a PHASES pontszám.
Ugyanakkor, a tanulmányok igen változatosak voltak, ami megnehezítette a határozott következtetések levonását. Olvasd el: Stroke - az agyi kár mértékét is felmérheti a mesterséges intelligencia?
Életveszélyes agyi állapotot jelezhet előre a mesterséges intelligencia
„Az MI-modellek potenciált mutatnak az előrejelzések automatizálásában és javításában” - jegyezték meg a szerzők, azonban hozzátették: „még nem állnak készen a klinikai felhasználásra”.
„A szisztematikus áttekintés az innovatív gépi tanulási modellek alkalmazását hangsúlyozza a fel nem szakadt intracranialis aneurizmák repedési kockázatának előrejelzésére. Ezek a gépi tanulási algoritmusok lehetőséget kínálnak a szakadásra hajlamos aneurizmák azonosításának automatizálására és szabványosítására, segítve a magas kockázatú profilaktikus beavatkozásokkal kapcsolatos döntéseket” - mondta dr. Thomas Booth, az Orvosbiológiai Mérnöki és Képalkotó Iskola neuroimaging szakembere.
Hozzátette: felfedezték ugyanakkor, hogy a jelenlegi bizonyítékbázis korlátozott, így ezek a modellek jelenleg nem alkalmasak klinikai használatra. A biztonságos megvalósítás érdekében további magas színvonalú vizsgálatokra van szükség.
Személyre szabottabb és pontosabb előrejelzések mesterséges intelligenciával
A szakadás kockázatának felméréséhez az orvosok manapság olyan tényezőkre támaszkodnak, mint az aneurizma mérete, elhelyezkedése és a betegek demográfiai adatai.
De a meglévő pontozási rendszerek nem tökéletesek. A kis aneurizmák váratlanul felszakadhatnak, míg a nagyok soha nem okoznak kárt.
A mesterséges intelligencia végül nagy adathalmazok feldolgozásával segíthet személyre szabottabb és pontosabb előrejelzések készítésében.
„Ez a kutatás előrelépést jelent az intracranialis aneurizmák kimenetelének előrejelzése felé, amelyet nehéz megjósolni és ha megreped, végzetes lehet. A gépi tanulás erős eszköz, amely számtalan összetett tényezőt képes gyorsan megérteni. Segít a betegeknek és a klinikusoknak kezelni ezeket az aneurizmákat” – mondta dr. Karan Daga, az Imperial College NHS Trust radiológiai hivatalvezetője.
A szerzők további kutatásokat sürgetnek, különösen nagy, sokrétű tanulmányokat, amelyek az MI-modelleket valós orvosi környezetben tesztelik.
Amennyiben sikeres, ez a technológia életeket menthet meg – javítja ugyanis az aneurizmák monitorozásával vagy kezelésével kapcsolatos döntéseket, csökkenti a szükségtelen beavatkozásokat és biztosítja, hogy a magas kockázatú betegeket időben ellássák.
B.A.