2024. 09. 02. - 08:50

Így pontosít tüdőrák diagnózist az új mesterséges inteligencia

Így pontosít tüdőrák diagnózist az új mesterséges inteligencia

Egy vadonatúj mesterséges intelligencia-platform javítja a tüdőrák diagnózisának pontosságát, új algoritmusok segítségével.

Javítja a tüdőrák diagnózisának pontosságát egy új mesterséges intelligencia (MI) platform.
 
A mesterséges intelligencián alapuló digitális patológiai platformot a Kölni Egyetem Orvostudományi Karának és Kölni Egyetemi Kórházának kutatócsoportja alkotta meg, dr. Jurij Tolkach és dr. Reinhard Büttner professzor vezetésével.
 
A platform a csapat által kifejlesztett új algoritmusokat használ és lehetővé teszi a tüdőrákos betegek szövetmetszetének teljesen automatizált elemzését.
 
Mi több, az eddigieknél gyorsabban és pontosabban oldja meg a digitalizált szövetminták számítógépen történő tüdődaganat-analizálását. Olvasd el: Robotsegítséggel ismerik fel korábban a tüdőrákot
 
Mesterséges intelligencia-platform javítja a tüdőrák diagnózisának pontosságát
Mesterséges intelligencia-platform javítja a tüdőrák diagnózisának pontosságát
 
A kutatók tanulmánya a Cell Reports Medicine folyóiratban jelent meg.
 
A tüdőrák az egyik leggyakoribb daganatos betegség az embereknél, amelynek nagyon magas a halálozási aránya.
 
Manapság a tüdőrákos páciensek kezelésének megválasztását a patológiai vizsgálat határozza meg. A patológusok azonosíthatják a molekulárisan specifikus genetikai változásokat is, amelyek lehetővé teszik a személyre szabott terápiát.
 
Az elmúlt néhány évben ugyanakkor a patológia digitális átalakuláson ment keresztül. Ennek eredményeként a mikroszkópokra már nincs szükség - a tipikus szövetmetszeteket digitalizálják, majd számítógép képernyőjén elemzik.
 
A digitalizáció kulcsfontosságú a mesterséges intelligencián alapuló fejlett elemzési módszerek alkalmazásában.
 
A mesterséges intelligencia használatával a kóros szövetmetszetekből további információk nyerhetők ki a rákos megbetegedésekről – ami nem lenne lehetséges az MI-technológia nélkül.
 
„Megmutatjuk azt is, hogyan lehetne a platformot felhasználni új klinikai eszközök fejlesztésére. Az új eszközök nemcsak a diagnózis minőségét javíthatják, hanem új típusú információkat is szolgáltathatnak a páciens betegségéről, például arról, hogy ő miként reagál a kezelésre” - magyarázta dr. Jurij Tolkach orvos, a Kölni Egyetemi Kórház Általános Patológiai és Patológiai Anatómiai Intézetének munkatársa, aki a tanulmányt vezette.
 
A platform széles körű alkalmazhatóságának bizonyítása érdekében a kutatócsoport validációs vizsgálatot végez öt németországi, ausztriai és japán patológiai intézettel közösen.
 
 
B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.