2025. 02. 10. - 09:15
Életmentő: ritka betegséget segíthet túlélni a mesterséges intelligencia
![Életmentő: ritka betegséget segíthet túlélni a mesterséges intelligencia](/upload/2025/Februar/kutatas_folyadek.jpg)
Ritka betegségekre segít életmentő gyógyszert találni a mesterséges intelligencia. Az új eszköz egy idiopátiás multicentrikus Castleman-kórban szenvedő pácienst már megmentett.
Új mesterséges intelligencia segít életmentő gyógyszert fejleszteni ritka betegségekre.
Miután 4 ezer létező gyógyszert „átfésült”, a mesterséges intelligencia-eszköz segített találni egy készítményt, amely megmentette egy idiopátiás multicentrikus Castleman-kórban (iMCD) szenvedő beteg életét.
Ritka betegséget segíthet túlélni a mesterséges intelligencia
Ezen, ritka betegség túlélési aránya különösen alacsony és kevés a kezelési lehetősége.
Az említett páciens lehet az első, akinek életét megmentheti egy mesterséges intelligencia alapú előrejelző rendszer, amely potenciálisan más ritka betegségekre is alkalmazható.
A Pennsylvaniai Egyetem Perelman School of Medicine kutatói vezették a csoportot, amely a gépi tanulásnak nevezett mesterséges intelligencia technikát használta annak megállapítására, hogy az adalimumab – egy monoklonális antitest, amelyet az amerikai FDA jóváhagyott az ízületi gyulladástól a Crohn-betegségig terjedő betegségek kezelésére – volt az iMCD-re legjobbnak jelzett kezelés – adta hírül a New England Journal of Medicine szaklap. Olvasd el: Ritka betegségek kezelésének javítására fejlesztenek mesterséges intelligenciát
![Életmentő: ritka betegséget segíthet túlélni a mesterséges intelligencia](https://www.nice.hu/upload/2025/Februar/mikroszkop_1.jpg)
Életmentő: ritka betegséget segíthet túlélni a mesterséges intelligencia
A kutatócsoport végezte kísérletek azt is kimutatták, hogy az adalimumab által gátolt specifikus fehérje, az úgynevezett tumor nekrózis faktor (TNF), potenciálisan kulcsszerepet játszik az iMCD betegségben. Emelkedett TNF jelátviteli szintet észleltek az iMCD legsúlyosabb formáiban szenvedő pácienseknél.
További elemzések rámutattak, hogy az iMCD-s betegek immunsejtjei aktív formában több TNF-et termelnek, mint az az egészséges egyéneknél tapasztalható.
Ezen eredményeket összevetve a tanulmány vezető szerzője, David Fajgenbaum orvos, a transzlációs medicina és humángenetika docense, valamint a vizsgálatban részt vevő páciens orvosa, Luke Chen, a Vancouveri Általános Kórház hematológusa úgy döntött: kipróbálja a javasolt TNF-gátlót egy iMCD-s betegen.
„A vizsgálatban részt vevő páciens már hospice-ellátást vett igénybe. Mostranra azonban már csaknem két éve remisszióba került. Mindez nemcsak ezen páciens és az iMCD esetében figyelemreméltó, hanem a gépi tanulás használatára gyakorolt hatások miatt is. Azaz, hogy még több betegség kezelésére lehessen találni kezelést” - mondta Fajgenbaum, aki egyben az Every Cure nevű non-profit szervezet társalapítója is.
Gyógyszerújrahasznosítás mesterséges intelligencia segítséggel
Azt a folyamatot, amikor egy meglévő gyógyszert a kezdeti szándékától eltérő célra használnak fel, gyógyszerújrahasznosításnak nevezik.
Sok betegség tűnhet nagyon eltérőnek– a tünetek, a prognózis vagy akár az okok tekintetében –, rendelkezhetnek azonban bizonyos mögöttes kapcsolatokkal a szervezetben – például közös genetikai mutációkkal vagy molekuláris kiváltó tényezőkkel–, ezért ugyanazzal a gyógyszerrel kezelhetők.
Fajgenbaum doktor maga is iMCD-ben szenved, s kutatásai révén több mint egy évtizede találta meg saját életmentő, újracélzott kezelését, amely azóta is remisszióban tartja az állapotát.
A tapasztalat arra ösztönözte őt, hogy csatlakozzon a Pennsylvaniai Egyetem oktatóihoz és az Every Cure társalapítója legyen – azzal a céllal, hogy több életmentő, újrahasznosított kezelést tárjanak fel.
A szervezet a mesterséges intelligencia azon képességének kiaknázására törekszik, hogy az adatokmagas szintű vizsgálatával elemezze a már jóváhagyott gyógyszereket, amelyek potenciális kezelésként szolgálhatnak a ritka betegségekben szenvedők számára.
B.A.