Az agydaganatokról
Az agyban keletkező daganat olyan szövetszaporulat, mely az agy szövetéből fejlődik ki.
Gyakran megesik azonban, hogy más szervekben kialakult elváltozás képez daganatot az agyban. Az agydaganatok fejlődése során nő a nyomás a koponyában, mivel az agy abba zárva található, és így nem képes tágulni. Az elváltozás tünetei kialakulhatnak emiatt a nyomásnövekedés miatt, de a daganat agyi idegekre kifejtett hatása miatt is. Attól függően, hogy az agy melyik része van nagyobb nyomásnak kitéve, illetve hogy melyik részén jelentkezik a daganat, a tünetek is függnek. Az agydaganatok esetében csak ritkán beszélhetünk szétterjedésről a test többi részébe, nem úgy mint a más szervekből kiinduló daganatok esetében.
Az agy anatómiája
Tünetei sokfélék lehetnek, aki már túl van a harmincadik életévén, annál egy árulkodó jel lehet az epilepszia, illetve az epilepsziás roham megjelenése. A daganat terjedésével a beteg aluszékonyabb lesz, izomgyengeség, illetve a mozgás összehangolatlansága figyelhető meg nála, a személyiség változhat, veszíthet az egyensúlyérzékéből. Mindezek mellett a folyamatosan növekvő nyomás jele a fejfájás, és a hányás, előbbi fokozódik például köhögéskor és lefekvéskor, de a legsúlyosabb a reggeli órákban. Gyermeke esetében az elváltozás kiterjedhet a kisagyra, mely a mozgás összehangolásáért felelős. Ilyenkor a gyermek nem tud biztosan a lábán állni, szeme rezeghet. Az ő esetükben a fájdalom, és a nyomás érzése csak lasabban alakul ki, mivel koponyájuk még tágul valamennyire.
Kialakulásuk végbe mehet akár pár hónap alatt, de vannak olyan agydaganatok is, amelyek több év alatt fejlődnek ki. Sok lassan növekszik, ezeket nehéz észlelni. Az agyon belül több területből is eredhet a tumor. Gliomának nevezzük azokat, melyek az agyi idegeket burkoló sejtekből alakulnak ki, és meningeomának azokat, melyek az agyhártyából erednek. Amennyiben a test más részéből képződik át az agyba a daganat, azt másodlagos tumornak nevezzük. Szövődményeként súlyos, maradandó agykárosodás jelentkezhet.
Az agyról készült MRI felvétel
Diagnosztizálni a betegséget orvosi vizsgálatok sorával lehet. Többek között ellenőrzik a reflexeket, jelentkezik e izomgyengeség, zsibbadás, de a tumorra utaló jeleket szemtükrözéssel is lehet találni, az idegrendszer vizsgálata során. Minden esetben elrendelik a koponya és a mellkas röntgenképének elkészítését, emellett azonban például MRI vizsgálattal is könnyen megtalálható a daganat. Bár nem mindig, de sok esetben ezek a daganatok eltávolíthatóak sebészi úton. Másodlagos tumor esetében az magától is eltűnhet, ha az áttétet okozó daganatot eltávolítják.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online