A visszatérő láz
A visszatérő láz, vagy más néven febris recurrens, egy borrelia baktérium által okozott fertőző betegség, melyet kullancsok illetve ruhatetűk terjesztenek.
Legfőbb ismertető jele, mint ahogy a neve is utal rá, az újra és újra visszatérő láz, mely akár napokig is tart, de végül hirtelenül megszűnik. A betegséget már az ókorban is ismerték, azóta sok súlyos járványt is okozott. A betegség okozója a Borrelia recurrentis nevű baktérium, melynek feltehetőleg több változata is fertőz, eltérően attól, hogy kullancs, vagy tetű adja e át a betegséget.
Nem csak a tetvek, de a kullancsok is terjesztik a betegséget
A lázas időszakban a beteg vérében kimutathatóak a borreliák, melyek idővel elpusztulnak, feltehetőleg antitesteknek köszöhetően, így a lázas időszak is megszűnik. A legtöbb esetben a fertőzés következtében károsodik a lép, vagy a máj, de ritkán előfordul, hogy a szív, vagy az idegrendszer is. Amennyiben a fertőzés halálos kimenetelű, az a szövődményeknek köszönhető. Leginkább azok vannak kitéve a fertőzés veszélyének, akik olyan környezetben élnek, mely elősegíti a tetvesedést. A fertőzést a tetű is embertől kapja, majd a következő vérszívás során adja tovább, főleg ha annak helyét az illető vakarja. A kullancsok esetében a fertőzés kis emlősökről kerül át az emberbe.
Szintén terjeszti a betegséget
A lappangási ideje a betegségnek általában nyolc nap, legelső tünete a meglepő hirtelenséggel magasra szökő láz. Ezt követően fejfájás, szédülés, hányás jelentkezik, de ezzel együtt jár még a bőr vörösessé, majd később sárgássá válása, illetve a máj és a lép megduzzadása. Az első lázas időszak ideje általában négy nap, majd hirtelen megszűnik. Ezt egy nagyjából nyolc napos láztalan szakasz követi, ilyenkor egyéb panaszok sem tapasztalhatóak. Az újabb lázas szakaszban is az előzővel megegyező tünetek tapasztalhatóak, de a lefolyása már enyhébb. A betegség teljes lefolyása négy-öt lázas időszakból áll, de előfordult már olyan is, hogy valakinél tíz jelentkezett. A halálozás aránya változó, attól függően is eltér hogy mely tetvek terjesztik a fertőzést. Kezelésekor antibiotikumokat adnak, általában tetraciklint. A kezelés akkor hoz gyors sikert, ha azt a lázas szakaszban kezdik meg.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online