A tüdőgyulladás
A pneumonia, vagy közismert nevén tüdőgyulladás a légzőrendszer és a tüdő megbetegedése. Sok esetben más betegségek szövődményeként alakul ki.
Világszerte vezető halálok a gyermekek körében, de nem csak őket súlytja. A tüdőgyulladást az esetek többségében baktérium által keltett fertőzés okozza, ritkábban vírus, vagy egyéb más parazita, esetleg gomba. Jellemzője, hogy a légzőhólyagocskák úgynevezett gyulladásos izzadmánnyal telítődnek.
Az emberi tüdő metszete
Sok tünetet okoz a megbetegedés, ilyen a szúrás érzése az oldalban ha levegőt vesz a beteg, a szapora, nehéz vagy fájdalmas légzés. A megbetegedés során jelentkezik láz, köhögés, verejtékezés, izzadás is. A tüdőgyulladásban szenvedők közérzete az esetek döntő részében rossz, levertek. Amennyiben súlyosabb formájában jelentkezik a betegség, úgy jellemző a szapora pulzus, a felületes, sok esetben kapkodó légzés, és a vérnyomás lecsökkenése. A nyálkahártyák szederjessé válnak.
Az antibiotikum beválik a bakteriális fertőzés esetén
A tüdő felett továbbá szortyogó, hóropogásra emlékeztető hang hallaható, a normális légzési hangok nagyon gyengék. Biztosan diagnosztizálni a mellkasról készített röntgenfelvétel alapján lehet, de a vérben a jelentős mértékben megemelkedett fehérvérsejtszám is árulkodó lehet. Kezelése szempontjából a legfontosabb az ágynyugalom, és a tünetek, tehát a köhögés és a láz csillapítása. Amennyiben bakteriális fertőzés miatt alakul ki a tüdőgyulladás, úgy antibiotikumot adnak a betegnek, igaz ez csak ebben az esetben hatásos, vírusos fertőzés esetén nem, de a szövődmények kialakulását gátolhatja. Sajnos sok olyan batériumtörzs is van, melyek az antibiotikumokkal szemben kezdenek egyre rezisztensebbé válni.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online