Pertussis, azaz a szamárköhögés
Legtöbb esetben a gyermekek fertőződnek meg, de a világon évente nagyjából ötven millió esetről tudunk, ezek közül mintegy háromszázezer halálos kimenetelű. A baktérium egy pertussin nevű exotoxint termel, amelyet lead a sejtből. Ez az oxotoxin két részből áll. A "B" rész az, amely a kiválasztott sejt memránjához kötődik, és lehetővé teszi az "A" alegység bejutását, mely inaktiválja a sejt membránjában fellelhető G fehérjéket, így a sejt ionháztartása felborul.
Szövődményként súlyos tüdőgyulladás alakulhat ki
A betegség korai szakaszában megfázás szerű tünetek tapasztalhatóak, tüsszögés, orrfolyás jelentkezik, ez a része a megbetegedésnek nagyjából egy de legfeljebb két hétig tart. Ezután jellegzetes köhögési roham alakul ki, ezt a légutakban felgyülemlett nyák okozza. Ez olyan köhögésre ingerli a beteget, mely hasonlít a szamár hangjára, innen kapta a betegség a nevét.
Szerencsére van oltás, amely megvédi a gyermekeket
A kezelés szempontjából a legfontosabb hogy a betegség második szakaszának elején antibiotikumos kezelést kapjon, ezzel enyhíthetőek a tünetek. A baktérium ellen a legtöbb esetben eritromicint, vagy azitromicint adnak a betegnek. Kialakulhat szövődményként tüdőgyulladás, vagy középfül-gyulladás, ezeket ugyancsak antibiotikumokkal kell kezelni, és a beteget el kell különíteni. A megbetegedés ellen létezik védőoltás, melyet az emberek a születésük után megkapnak. Ez védettséget biztosít a gyerekkorban, de később jelentkezhet a megbetegedés, habár csak enyhe formában, lehet, hogy nem is diagnosztizálják.
-TKL-
További hírek: MCOnet Egészség Online