2024. 08. 02. - 08:25
Még spermára sincs szüksége a mesterséges intelligenciának
A mesterséges intelligencia vérvizsgálattal képes megjósolni a férfi meddőség kockázatát, nincs szükség spermára sem.
A mesterséges intelligencia fejlettsége igen komoly eredményeket produkál – például a meddőség terén is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2017-es tanulmánya szerint a meddőség mintegy fele a férfiak miatt áll fenn. A spermaelemzés elengedhetetlen ennek diagnosztizálásához, ugyanakkor az a meddőségi kezelésre szakosodottakon kívül más egészségügyi intézményekben nem elérhető.
A problémára megoldást jelenthet a mesterséges intelligencia.
Egy új tanulmány során egy kutatócsoport - melyet a tokiói Toho Egyetem Orvostudományi Karának Urológiai Tanszékének professzora, Hideyuki Kobayashi vezetett - olyan mesterséges intelligencia-modellt fejlesztett ki, amely képes előrejelezni a férfi meddőség kockázatát - anélkül, hogy spermaelemzésre lenne szükség, pusztán hormonszintek mérésével egy vérvizsgálat során.
A modellhez olyan mesterséges intelligencia létrehozó szoftvert használtak, amely nem igényel programozást.
A tanulmányról a Scientific Reports számolt be. Olvasd el: A megnagyobbodott vénák meddőséget is okozhatnak
Még spermára sincs szüksége a mesterséges intelligenciának a férfi meddőség kimutatásához
Az MI előrejelzési modell 3.662 páciens adatain alapult és nagyjából 74 százalékos pontosságú volt. Azaz, 100 százalékban helyes volt a nem obstruktív azoospermia előrejelzésében, amely a férfi meddőség legsúlyosabb formája.
A mesterséges intelligencia 2021-ből és 2022-ből származó adatok alapján is validálták, amelyekhez sperma- és hormontesztek egyaránt rendelkezésre álltak.
A 2021-es 188 beteg adatai során a pontosság körülbelül 58 százalékos volt, míg a 2022-es 166 beteg adatai alapján nagyjából 68 százalék. A nem obstruktív azoospermia azonban 100 százalékos pontossággal jelezhető előre 2021-ben és 2022-ben is.
„Ez a mesterséges intelligencia előrejelzési modell csak elsődleges szűrési lépésként szolgál a spermateszt előtt, és bár nem helyettesíti a spermatesztet, könnyen elvégezhető a meddőség kezelésére szakosodott létesítményeken kívül is” – mondta Kobayashi.
Hozzátette: a tanulmányban használt mesterséges intelligencia előrejelzési modell különösen pontos volt a nem obstruktív azoospermia előrejelzésében, amely az azoospermia súlyos formája.
Ha a predikciós modell abnormális értékeket észlel, mivel a páciensek esetleg nem obstruktív azoospermiában szenvedhetnek, akkor pedig emiatt részletes vizsgálatnak vetik alá őket egy meddőségi szakklinikán és megfelelő kezelést kaphatnak.
B.A.