Az üzletemberek a tangósoktól tanulhatnak
Figyeljük alaposan a tangó táncosokat és valamennyi lényeges változást képesek leszünk jól végrehajtani üzleti sikerünk érdekében - állítja Ralf Wetzel, menedzsment professzor.
A tangó táncosok segítségével könnyebben meg lehet érteni az üzleti változásokat – a vezető beosztásban levő emberek számos népszerű irányzathoz vagy guruhoz fordulhatnak annak érdekében, hogy sikeresen megküzdjenek a rájuk nehezedő nyomással, egy szervezet vezetésével.
Ezek közül kiemelkedő a meditáció, a csoportos ölelés, a belső gyermek előhívása és így tovább. Ám van még egy módszer: az üzletemberek sokat tanulhatnak a változásmenedzsmenttel kapcsolatban, mégpedig a tangó táncosoktól.
A fenti mondat Ralf Wetzeltől származik, a belgiumi Vlerick Üzleti Iskola menedzsment professzorától. Wetzel, aki a pszichológus és táncos Frauke Nees-zel dolgozott együtt, úgy gondolja: három dolog van, amely az argentin tangót jellemzi, s ezeket a vezetőknek érdemes tanulmányozniuk, mielőtt egy változásmenedzsment projektbe belekezdenek. Ezek az alábbiak:
A tangó táncosoktól sokat tanulhatnak a vezetők
-Rögtönzés: a tangó rögtönzött mozgáson alapul. Van néhány lépés, amelyeket kombinálni lehet, de nincsenek standardizált műveletek. A klasszikus változásmenedzsment koncepciók formális és lineáris lépés modelleken alapulnak, melyek korlátozzák a vezetőt abban, hogy képes legyen alkalmazkodni új helyzetekhez. Ám a vezetők is kihasználhatják a rögtönzésben rejlő erőt, az instant alkalmazkodást új szituációkhoz. A változásvezetés sokkal hatékonyabb lehet, ha a vezetők megtanulnak improvizálni.
-Profitálás az asszimetriából: a tangóban egyértelmű szerep-különbség van a vezető és a követő között. Világos, hogy ki adja az utasításokat és ki hajtja végre azokat. Ellentétben az új és modern koncepciókkal, a kollektív vagy „vagabond” vezetéssel, amely a hierarchia hiányát dicséri a vezetők és követők viszonyában, az asszimetria igen hatékony abban, hogy az irányok látványosak, a döntések gyorsak legyenek, valamint a viszonyok egyértelműek.
Természetesen, ezt az asszimetriát nem szabad összetéveszteni a diktatórikus vezetéssel és a követő tehetetlen magatartásával. Egy megbízható kapcsolaton kell alapulnia.
-Szembesülés az érzelmekkel, a büszkeség védelme: Ralf Wetzel szerint a tangó a vágy, szenvedély, csábítás, kétségbeesés és a harc megjelenítése.
Érzelmek sokaságát jeleníti meg, amelyek általában nem ismertek a modern változásmenedzment koncepciók terén. Ezek a projektek érzelmileg feszültek – a dolgozók büszkék a munkájukra, ám ez a sérülhet a folyamat megváltoztatása során, amelyben létrejönnek.
A tangó táncosok ellenben védik egymás büszkeségét az előadásuk alatt, a hibákat is szándékos mozdulatként feltüntetve. A jó vezetőknek is az lenne a feladatuk, hogy megvédjék az alkalmazottaik büszkeségét, s ezt ne sérthesse meg semmi.
B.A.