2016. 04. 08. - 11:55

További 7 rossz szokás, amely a fogaink kárára megy

További 7 rossz szokás, amely a fogaink kárára megy

Amikor a ceruánk végét rágjuk, vagy foggal eltépünk valamit, nem gondolunk bele, hogy ezek a rossz szokások hosszútávon kárt tehetnek a fogainkban.  Pedig számos olyan cselekedet van, amellyel rongáljuk őket, akár nap mint nap...

Sok olyan dologról hisszük, hogy nem lehet baj belőle, amivel hosszútávon kárt okozunk. A fogainkkal kapcsolatos, ártalmatlannak látszó első néhány szokásról már olvashattunk a cikk első részében. Most lássuk a többi „kártevő” cselekedetet!

1.Szénsavas üdítők: nemcsak a cukorból lehet baj, hanem az azt tartalmazó üdítőkből is. Egy-egy népszerű szörppel, kólával akár 11 teáskanálnyi cukrot is bevihetünk szervezetünkbe! Ráadásul ezek az italok foszfort és citromsavat is tartalmaznak, amelyek szinte „zabálják” a fogzománcot. Sajnos, a sav a diétás innivalókból sem hiányzik, mesterséges édesítőszer formájában. Hasonló a helyzet a sportitalokkal is, hiába jönnek jól kellemes frissítőként edzés után.

Nem hinnénk, hogy a gyümölcsléből is gond lehet

2.Foggal kinyitott, eltépett dolgok: gyakori, hogy más választás nem lévén, a fogunkkal nyitunk ki egy csomagolást. Ezzel a rossz szokással azonban akár meg is repeszthetjük a fogunkat, vagy letörünk belőle egy darabkát.

3.Gyümölcslevek: noha vitaminból és antioxidánsból valóban sok van belőlük, cukrot is bőségesen tartalmaznak. Akár több is lehet bennük, mint az üdítőben. Példának okáért, 10 grammal több cukrot találunk egy narancsos üdítőben, mint az ugyanilyen gyümölcslében. Mivel a gyümölcsök természetesen édesek, hozzáadott cukorra nincs szükségünk és a fogainknak is rosszat tesz.

4.Chips: néha elcsábulunk egy kis ropogtatnivalóra, ám azt nem árt tudni, hogy ezek az ételek nemcsak hizlalnak – a keményítőtartalmú ételek savra bomlanak le, melyek aztán 20 percen belül megtámadják a fogakat. Ha tovább maradnak a szájban vagy sűrűn eszünk chips-féléket, akkor még rosszabb a helyzet. Fontos lenne minden ilyen élelmiszer után fogat mosni, szájat öblíteni.

Óvatosan a rágcsálnivalóval

5.Gyakori rágcsálás: a nassolás, főleg, ha különféle magvakat ropogtatunk, nem kedvez a fogaknak. Kevesebb nyáltermelést eredményez, így a falatmaradványok hosszabb ideig a fogak között maradhatnak. Kerüljük a túl gyakori rágcsálást!

6.Ceruza rágás: gyermekeknél, de még felnőtteknél is előfordul, hogy rágják a ceruzájuk végét koncentrálás közben. Vigyáznunk kell azonban, mert ezzel a rossz szokással könnyen megrepeszthetjük fogunkat, letörhetünk belőle egy darabot. Ha rágni szeretnénk valamit, inkább cukormentes rágót válasszunk.

7.Dohányzás: a cigaretta, mint minden dohánytermék, foltossá teheti a fogakat és hozzájárul, hogy kiessenek, az ínybetegségnek köszönhetően. A dohány természetesen rákot is okozhat a szájban, az ajkakon és a nyelven. Ha másért nem, szép mosolyunkért érdemes letennünk a cigit!

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.