13+1 szokás, amellyel tönkretehetjük fogainkat!
Azt hinnénk, néhány ártalmatlan szokás nem tehet kárt a fogainkban. Tévedünk – több mint 13 olyan cselekedet van ugyanis, amely kifejezetten káros, de ez eszünkbe sem jut. Cikkünk első részét olvashatják.
Ha szép és egészséges fogakat szeretnénk, nem árt, ha bizonyos szokásokkal felhagyunk. Lehet, hogy meg sem fordul a fejünkben, mennyi kárt okozhatunk egy-egy cselekedetünkkel. Lássuk, mi az, amit jobb, ha befejezünk!
1.Jégkocka szopogatás
A jég ugyan természetes és cukormentes, de ne higgyük, hogy ártalmatlan is: a fagyott, kemény kockák szopogatása, megrágdosása – például egy limonádéban – kifejezetten káros, megrepedhet a fog vagy akár le is törhet belőle egy darab. Ugyanez a cselekedetünk a lágy szöveteket is irritálhatja, amelyet gyakori fogfájdalom követhet. A forró, majd hideg ételek éles, pillanatnyi fájdalmat okozhatnak, de akár hosszabban tartót is.
A jégkokcák szopogatása, rágása nagyon rossz szokás
2.Fogvédő nélküli sportolás
Az olyan sportok esetében, amelyekben komolyan megsérülhetnek a fogak, nagyon ajánlott a fogvédő viselése. Ilyen a foci, a hoki és minden olyasmi, ahol a játékosok túl közel kerülnek egymáshoz, cseleznek, összeütközhetnek. Érdemes beszerezni egy lágy műanyag eszközt, amellyel biztonságban tudhatjuk a fogainkat. Nélküle a fogak letörhetnek, sérülhetnek, sőt akár ki is eshetnek egy durva ütközéskor.
3.Esti etetés – gyermekeknél
Soha nincs túl korán a fogak védelméhez. Nem célszerű a babának este üveges gyümölcslét, tejet vagy tápszert adni úgy, hogy az nála maradjon. A fogak idő előtti romlását is okozhatja, ha a gyermek elalszik a cumisüveggel a szájában. Így ugyanis szinte egész éjszaka „fürdenek” a fogak a cukros lében.
4.Testékszer a nyelvben
Nagyon divatos lehet, de ha véletlenül ráharapunk evés közben a fémre, megtörheti a fogunkat. Az ajakba helyezett piercinggel is ugyanez a helyzet. S ha a fém az ínyt dörzsöli, az annak károsodásával is járhat, ami pedig fogvesztést okozhat. A száj ráadásul a baktériumok számára valóságos mennyország, így a nyelvékszer növeli a fertőzések és sérülések esélyét.
Mértékkel érdemes cukorkát szopogatni
5.Fog csikorgatás
Rossz szokás, de még előnytelenebb, hogy a fogakat veszélynek teszi ki. Idővel ugyanis „elhasználódnak”. A stressz és az alvási szokások sokban hozzájárulnak a fogcsikorgatáshoz, s nehéz kordában tartani. Segíthetünk magunkon, csökkenthetjük a fájdalmat és a károsodást, amely ebből a szokásból származik, ha alkalmazzuk a védőeszközöket: éjjel viselhetjük őket fogcsikorgatás ellen.
6.Cukorkák
Noha időnként azért esszük őket, mert például fáj a torkunk, ám ez nem jelenti azt, hogy egészségesek a különféle cukorkák. A legtöbbjükben sok a cukor, ezért érdemes az elszopogatásuk után alaposan fogat mosni. Különben a ragacsos lepedék komolyan veszélyezteti a fogakat, s nagymértékben hozzájárul a fogszuvasodáshoz.
7.Gumicukrok
Minden cukros édesség a fogszuvasodást segíti elő, ezért jobban tesszük, ha nem pazarolunk pénzt ilyen finomságokra. A gumicukor ráadásul beleragad a fogba, hosszú ideig benne tartogatva a cukrot és elérve, hogy a savak órákon át kontaktusban legyenek a fogzománccal. Ha mindenképp szeretnénk enni, inkább étkezés után vagy előtt együk, mint önmagában napközben. Így ugyanis le tudjuk mosni és öblíteni a fogakat.
A cikket folytatjuk!
B.A.