Miért színeződik el a fogunk?
A fogak elszíneződése átlagos problémának számít. Hogy milyen árnyalatúak és megjelenésűek a fogak, az nagymértékben függ az okoktól is. Lássuk, mit is kell néznünk, hogy el tudjuk dönteni?
A fogak elszürkülése, sárgulása vagy megbarnulása sokaknál előfordul. Nem csoda, ha a tükörbe nézve törni kezdjük a fejünket azon, vajon mi okozza az elszíneződést. Lehetséges, hogy ez a dolog még mindig fennáll.
A fogak elszíneződésének árnyalata árulkodik azonban arról, milyen ok állhat a háttérben. Lássuk erre az első néhány példát!
-Kromogén vegyületek (ételek, italok, fogyóeszközök): a sötét vegyületek, amelyek bizonyos ételekben és italokban találhatók meg, így például a kávéban, teában, kólában, borban, dohányban, sárgás, barnás vagy narancsos elszíneződést produkálhatnak. A legtöbb esetben ez mindegyik fogat érintik.
Nem mindenkinek ugyanolyan színű a foga
Az elszínező hatást a teában és a kávéban levő tannin-, a dohányban levő nikotin okozhatja, amelyet a fogzománc fogva tart.
Erősen színez a fekete áfonya, cseresznye, meggy, áfonya, szójaszósz is. Általános szabály, hogy ha gyakran tesszük ki fogainkat olyasminek, ami a ruhánkat is befesti, akkor nagy eséllyel a fogakra is ilyen hatással lesz.
-Korral járó elszíneződés: természetes, hogy a kor előrehaladtával fokozatosan elkezdenek sárgulni, barnulni a fogak.
Emögött is állhat az, hogy sok kromogén vegyületet fogyasztott az ember – de egyéb okból is történhet az elszíneződés. Hogy milyen árnyalatú a fog, az függ attól is, hogyan veri vissza a fényt. A fény először behatol a fog áttetsző zománc rétegébe, s ha az átlátszatlan dentinhez jut, visszatükröződik. Vagyis minden, ami megváltoztatja a zománcot, vagy a dentin színét, a fog látszólagos árnyalatát is változtatja.
Ahogy az ember idősödik, a fogzománc vastagsága csökken, vagyis több látszik a viszonylag sötétebb dentinből.
Az ételeink, italaink és genetikai tényezők is befolyásolhatják a fog színét
A fog dentinjének színe idővel változik, ez normális élettani folyamat – a másodlagos dentin kialakulása.
-Genetikai tényezők: egy ember fogánál a kiindulási szín is lehet más, mint az átlagos – vagyis természetszerűleg is sárgásabb, barnább vagy szürkébb, világosabb vagy sötétebb, mint másoké. Ennek hátterében a genetika keresendő.
A fogorvos egyébként a kezelések, tömések alkalmával igyekszik figyelembe venni a páciens fogárnyalatát, hogy a tömés ne térjen el lényegesen az alap színtől.
A cikket folytatjuk!
Kapcsolódó cikk:
7 dolog, ami csúnyán elszínezi a fogainkat
Ezzel vond be a fogad és vakítani fog!
B.A.