Autoimmun betegségre is utalhatnak a fogak
Fogaink megjelenése nem csupán arról árulkodik, hogy szuvasodásunk vagy valamilyen fogbetegségünk van-e – más, szervezetben meglevő problémák is leszűrhetők belőle.
Bizony, fogaink sokat mesélhetnének. Természetesen a nem szakavatott szem kevésbé veszi észre az egészségügyi problémákat, melyek a fogorvos számára nyilvánvalóak.
Nemcsak a szuvasodás és egyéb fogbetegségek, hanem az is megállapítható a fogak alapján, hogy csontritkulással küzdünk-e, diabétesz, savas reflux gyötör bennünket, esetleg túl stresszesek a mindennapjaink.
Cikkünk előző részében az említett négy problémáról írtunk. Most következzen még 3 egészségügyi gond, amelyről a fogak „mesélnek”.
A szép fogak is utalhatnak betegségre
1.Autoimmun betegség
Amennyiben a szánkat száraznak érezzük, akár a sivatag, bizonyos gyógyszerek lehetnek felelősek ezért a problémáért, ám az egyik lehetséges ok az autoimmun betegség. A Sjogren szindróma például, amely a 40 éves kor feletti nőket érinti.
Ezen egészségügyi állapot lényege, hogy a test megtámadja a nyálat és könnyeket előállító mirigyeket – emiatt alakul ki a száj-, valamint a szem szárazsága, megnövelve a fogszuvasodás esélyét is. S noha a Sjogren szindrómának nincs ellenszere, a tünetek kordában tarthatók, kezelésekkel, melyek segítenek a szükséges nedvességet pótolni.
2.Étkezési rendellenesség
Egy fogorvos meg tudja mondani a jelek alapján, ha a betege anorexiával vagy bulimiával küzd. Az anorexia esetében táplálkozási hiányosságok mutatkoznak: kalcium-, vas-, B-vitamin hiány, s ezek mind fogszuvasodáshoz vezetnek, ínybetegség, fekélyek, sebek alakulhatnak ki a szájban, szájszárazság jelentkezhet.
A bulimiánál kicsit más a helyzet: a hányásból származó gyomorsav rongálja a fogzománcot, s ezzel kialakul a fog érzékenysége melegre, hidegre, megváltozik a színe, sőt a formája is. Bizonyos esetekben olyan gyengévé válik, hogy akár el is törhet. A pirosság, valamint a szájpadláson keletkezett vágások, amely az öblítéssel idéztek elő, a fogorvos számára vészjelzések – azt mutatják, hogy a lágy szájpadlás károsodott, s ez egészséges embereknél nagyon ritka.
A fogak színe, formája, megjelenése mind árulkodó
3.Lisztérzékenység
A fogászok meglehetősen jó helyzetben vannak ahhoz, hogy rövidúton kiszűrjék, lisztérzékeny-e a páciensük – ha tudják, mit kell nézniük. Noha ez az egészségügyi állapot – autoimmun betegség, melyben a glutén fogyasztása károsítja a vékonybelet -, gasztrointesztinális tünetekkel függ össze, a lisztérzékenység hatással van a fogakra is, fogzománc-hibákat okoz.
A betegség miatt a fogak a színüket is megváltoztathatják: fehérek, sárgák, barna foltosak lehetnek. A fogak felszíne csíkozott, gödrös, „lepattogzott” képet is mutathat.
Árulkodó, hogy ezek a hibák szimmetrikusak – s jellemzően a metsző- és a zápfogakon jelennek meg.
A lisztérzékenység egyéb jelei a szájban a visszatérő fekélyek, a sima, vöröses nyelv – mivel a nyelv normális esetben kissé göröngyös -, valamint a száj szárazsága.
Ha bennünk felmerült már a gyanú, hogy valamilyen problémánk lehet, a fogorvosunkat is megkérdezhetjük arról: lát-e betegségre utaló jelet.
Kapcsolódó cikk:
7 betegség, amit megmutat a fogad!
Miért kell eltávolítani a fogkövet?
Hogyan kezelhetjük a fogeróziót?
B.A.