A szuvasodásokat a fog maga is megjavítja?
A nem kívánatos fogászati kezelések a tudomány fejlődésének köszönhetően a jövőben akár feleslegesek is lehetnek – a fog ugyanis megjavíthatja önmagát saját őssejtjei segítségével.
Azoknak, akik mindig is féltek a fogorvostól, remek hír, hogy a jövőben lesz esély a „rettegett” fogászati kezelések – így például a gyökérkezelés – elkerülésére.
Kutatók arra hívták fel a figyelmet, hogy saját őssejtjeiket használva a fogak képesek lesznek meggyógyítani magukat. S noha ez a képesség az önjavításra még korlátozott, kifejlesztettek egy gyógyszert, amely serkenti a természetes, önjavító folyamatot.
A cikk első felében magáról a folyamatról volt szó.
Nagy rá az esély, hogy a jövőben ne csak a fogorvos javíthassa meg a fogainkat?
A kutatók azonban a közeljövőben több, regeneratív technika kifejlesztését is tervbe vették.
Paul Sharpe, a londoni King’s College Fogászati Intézetének biológia professzora szerint, amikor egy fog károsodott, a szervezet egy vékony dentin réteget termel, a fogbelső lezárására – hogy megóvja a fertőzésektől. Ez azonban nem hatékony arra, hogy a nagyobb szuvasodásokat megjavítsa.
Az emberek által készített cement tömés betömi a lyukat, ám a fog normális ásványi szintje sosem állítható vissza teljes mértékben.
A fogorvosoknak el kell távolítaniuk a régi töméseket és nagyobb, újakkal helyettesíteniük azt. S több kezelést követően a szuvasodott fogat valószínűleg ki kell húzni.
A tanulmányhoz Sharpe és kollégái biológiailag lebomló, a kifejlesztett, alacsony dózisú Tideglusib… gyógyszerrel átitatott, kollagén szivacsokat helyeztek a tesztelésre használt egerek foglyukaiba.
A Tideglusib tulajdonjéppen egy kis GSK3 molekula-antagonista. Tesztelték már az Alzheimer-kór ellen, de hatékonyságát ebben a tekintetben nem mutatták ki.
Hat héttel később, amikor a szivacs lebomlott, helyébe lépett az új dentin, vagyis teljes, természetes javulás történt – emelte ki Paul Sharpe.
Noha a módszer ígéretes, az eljárás nem mostanában lesz elérhető a fogorvosoknál.
Hamarosan embereken is tesztelnék a fog önjavító képességét
Mivel az állati kísérletek eredménye igencsak előzetesnek tűnik, az Amerikai Fogorvosok Szövetsége szerint túlságosan korai lenne megítélni, lenne-e ennek a megközelítésnek klinikai alkalmazhatósága.
Paul Sharpe kutatócsoportja jelenleg patkányok nagyobb fogain teszteli a módszert, a következő lépés pedig az emberi klinikai kísérlet lenne, melyhez engedélyt kell kérniük.
Az eredmények ugyanis nem jelentik azt, hogy mindezek feltétlenül használhatók az emberekre is.
A kutatásról a Scientific Reports számolt be.
Kapcsolódó cikk:
Megjavulhatnak a fogak maguktól?
Génjeinkben van a fogorvostól való félelem?
B.A.