5 tipp a dentális plakk megelőzéséért
Rakódik, ha kell, ha nem – De vajon mi okozza a dentális plakkot, azaz lepedéket és miért lehet ártalmas? Jó néhány dolgot tehetünk azért, hogy megelőzzük.
Van, aki gyakrabban, más ritkán jut el a fogorvoshoz. A dentális plakkok azonban ez idő alatt is gyűlnek a fogainkon.
A plakk akkor alakul ki, amikor a szénhidrátokat tartalmazó ételek – cukrok és keményítők – gyakorta a fogon maradnak. Ilyen étel a tej, a gyümölcslé, mazsola, sütemény vagy cukorka. A szájban élő baktériumok „örülnek” ezeknek az élelmiszereknek és italoknak, savat termelnek a fogyasztásuk eredményeképpen. Idővel a savak rongálni kezdik a fogzománcot és fogszuvasodást okoznak.
A dentális plakkok megelőzése a fogorvoshoz járást is magába foglalja
A dentális plakk a foggyökéren is kialakulhat, az íny alatt és a fogat tartó csont leépüléséhez vezethet.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében? Az alábbi tippek könnyűnek tűnnek, de nem mindenkinek olyan egyszerű betartania őket.
1.Mossunk minden nap fogat!
Napi egyszer remek, de kétszer még jobb. A fogkefénk legyen lágy, a fogkrém pedig fluoridos. A napi kétszeri fogmosás meggátolja a plakk formálódását, de azt is eltávolítja, ami már kialakulóban volt.
A fogkefével járjuk jól körbe a szánkat, a nyelvet és a hátsó fogakat se hagyjuk ki.
2.Figyeljünk a résekre!
A fogak között gyakran akadnak rések, amelyeket fogkefével nem érünk el. Erre jó a fogselyem, amellyel innen is kiválóan el tudjuk távolítani a lepedéket. Amennyiben úgy érezzük, nem vagyunk túl ügyesek a dologban, kérjünk segítséget fogorvosunktól: ajánljon valamilyen fogköztiszító kefét vagy terméket.
3.Használjunk szájöblítőt
A szájöblítő és a szájvíz két külön dolog. A szájvizet a friss leheletért célszerű alkalmazni, az antiszeptikus szájöblítő azonban segít csökkenteni a bakteriális terhelést, amely a lepedékben található. Vagyis, ha használjuk, megelőzi a plakkok épülését – jobban, mint a fogmosás és a selymezés. A napi 30 másodperces öblítés sokat jelenthet.
Gyakori fogmosással megelőzhető a dentális plakk
4.Kerüljük a cukros, ragadós ételeket
A legkeményebb ételek hajlamosak a foghoz tapadni, amikor rágunk – a mazsola, a granola szeletek vagy a cukorkák. A cukros és keményítőtartalmú ételek a legártalmasabbnak számítanak. Amennyiben nem távolítjuk el őket nem sokkal evés után, a plakkok ezeket használják a fogszuvasodás eléréséhez. Minél előbb lemossuk őket, annál kisebb az esélye a szuvasodásnak.
5.Látogassunk el a fogorvoshoz!
Általános jó tanács, hogy menjünk el rendszeresen a fogorvosunkhoz – ő ugyanis idő előtt észreveszi a problémák jeleit. A legtöbb ember évente kétszer megy ellenőriztetni fogait, de ennél többször is érdemes!
Kapcsolódó cikk:
Mentális romlással jár, ha nem mosunk fogat?
Hogyan kezelhetjük a fogeróziót?
B.A.