Mentális romlással jár, ha nem mosunk fogat?
Idősebb korban is oda kell figyelni a rendszeres fogápolásra – sajnos, sokszor, már csak a feledékenység miatt is elmarad a fogmosás, amelynek hiánya azonban összefügg a mentális hanyatlással - állítják a kutatók.
Ahogy az ember idősödik, hajlamossá válhat elfelejteni dolgokat, köztük például azt is, hogy a mai napon hányszor mosott fogat. A kutatók óva intenek bennünket attól, hogy elhanyagoljuk a szájápolást, ugyanis komoly kapcsolat van a rossz szájhigiénia és a korhoz köthető mentális hanyatlás között.
Elegendő bizonyíték ugyan nem áll rendelkezésre azt illetően, hogy közvetlen kapcsolat lenne a kognitív képességek és a száj, a fogak elhanyagoltsága között.
Nem kell eljutni a fogászig, ha rendszeresen ápoljuk fogainkat
Az új tanulmányban, mely a fenti felfedezésre jutott, a kutatók 1993 és 2013 közötti adatokat tekintettek át a szájhigiéniával, egészséggel és a kognitív képességekkel kapcsolatban.
Egyes korábbi tanulmányok adatai arra utalnak, hogy a különböző egészségügyi mutatók – így a fogak- és a szuvasodások száma, az ínybetegség megléte vagy nem léte -, összefüggésbe hozhatók a mentális hanyatlás vagy demencia magasabb kockázatával. Más tanulmányok viszont nem találtak kapcsolatot.
A szerzők szerint egyes, fogak számán, illetve szuvasodásokon alapuló felfedezések ellentmondásosak. Az új eredményeket a Journal of the American Geriatrics Society közölte.
Összességében azonban a klinikai bizonyítékok arra utalnak, hogy a száj-és fogproblémák gyakorisága jelentősen nő a kognitív hanyatlással küzdő idős embereknél, különösen a demenciában szenvedőknél – mondta el Bei Wu, a tanulmány felülvizsgálója. Hozzátette azonban, hogy elég bizonyíték nincs annak kijelentéséhez, hogy ok-okozati összefüggés állna fenn a kognitív funkciók és az orális egészség között.
Nem szabad elfeledkezni a fogmosásról
A szakértők szerint több tényező játszhat szerepet mindebben.
Így például az, hogy közös lehet az ún. gyulladásos vonal, amely a kognitív hanyatlást és a szájbetegségeket is okozhatja – mondta el Dr. Jacqueline Sobota, a New York-i, Manhasset-i North Shore Egyetemi Kórház fogszakorvosa. Ám az új tanulmány eredménye még nem lett megerősítve.
Dr. Gayatri Devi neurológus, a New York-i Lenox Hill Kórház memóriavesztés-specialistája szerint több, demenciában szenvedő betegnél apraxia is kialakulhat – egy állapot, amelyben a személy elfelejti az imént megtanult feladatát is, így pl. a cipő megkötését, a fog megmosását. Ez természetesen hozzájárulhat a rossz szájhigiéniához.
Ám nem kell ahhoz apraxia, hogy valaki elfelejtse megmosni a fogát – tette hozzá Devi. A demencia korai szakaszában a betegek többsége azért úgy gondoskodik a fogmosásról, mint a probléma kialakulását megelőzően.
B.A.