Mesterséges intelligencia segít felderíteni az óceánokban lévő műanyaghulladékot
A mesterséges intelligencia alapú rendszer a Föld körül keringő műholdakról származó képeket elemezve tudja megállapítani, hogy van-e műanyagszennyezés a tengerekben és az óceánokban. A technika mögött álló tudósok szerint ez az első olyan megoldás, ami a műanyagok jelenlétét valóban hatékonyan tudja kimutatni.
A vizsgálat alapját az Európai Űrügynökség Sentinel-2 műholdjának képei adják. Ez a műhold eredetileg is azért lett felküldve 2015-ben, hogy szárazföldi és tengeri megfigyeléseket végezzen, figyelje a természeti katasztrófákat, a jégtömbök és jéghegyek állapotát, sőt, a tengereken mozgó hajókat is figyelemmel tudja követni.
A tengerek és óceánok szennyezése ellen harcol a mesterséges intellgiencia
A megoldás lényege, hogy az úszó törmelékek a fény elnyelésével vagy visszatükrözésével úgynevezett spektrális aláírást generálnak az adatokban, így deríthető fel a vizek állapota. Az Egyesült Királyságban Plymouth Marine Laboratory kutatói pedig egy algoritmust képeztek ki arra, hogy a spektrális aláírás különbségeinek elemzésével az egyes objektumokat osztályozzák.
Ezután az algoritmust a Kanadát, Skóciát, Ghánát és Vietnámot körülvevő tengerek képein is lefuttatták. A rendszer átlagosan 86%-os pontossággal tudja megkülönböztetni a vízi objektumokat, tehát a műanyagokat az olyan természetes anyagoktól, mint például a tengeri moszatoktól.
A csapat a technika finomításával azt szeretné elérni, hogy a lebegő foltokat pontosabban tudják észlelni a zavaros parti vizekben és a nagy folyóvizekben egyaránt. Később a módszert drónok felvételeivel tervezik továbbfejleszteni, hogy még hatékonyabban legyenek képesek felvenni a harcot a vizekben lévő szennyeződésekkel.
- Varga Viktor -