2022. 02. 07. - 09:00
Mesterséges intelligencia - Rizstermesztésnél használnák a drónokat az oroszok

Ma már számos tevékenységet látnak el a földeken a drónok – az oroszok most a rizstermesztés terén vetnék be őket.
A drónok napjainkban egyre többet tudnak segíteni a mezőgazdaságban. Alkalmazzák őket magvetésre, permetezésre és műtrágyázásra, hogy csökkentsék a ráfordítást és növeljék a hozamot. Oroszország most a rizstermesztésben is bevetné őket.
A Kubai Állami Egyetem összefogott a kínai dróngyártó XAG orosz partnerével, a DSK Supply-al – a projekt keretében a dél-oroszországi Krasznodar tartományban termesztenének rizst a XAG drónok segítségével.
A mezőgazdasági drónok hatékonyságát már tesztelték különböző növekedési szakaszokban, beleértve a vetést, a terméspermetezést és a műtrágya-szórást. Olvasd el: Mesterséges intelligencia - A permetező drónt már Ukrajna is kipróbálta

Oroszország a rizstermesztésben is beveti a drónokat
A szántóföldi kísérlet lebonyolításához Krasznodarban kiválasztottak egy elárasztott rizsföldet egy 5,7 hektáros területen, a legutóbbi vegetációs időszakban. Ezen a földön a domborulatok, árkok és traktornyomok miatt nehezített feladatnak számított a rizsnövények kézi vetése.
Az XAG mezőgazdasági drón egy többfunkciós, pilóta nélküli légijármű, melyet JetSeed szóróval szereltek fel és képes egyenletesen elosztani a magokat a célterületeken.
Miután a drón irányítója betáplálta az okostelefonba a vetési paramétereket, a kicsírázott magvakat a konténerbe öntötték és a vetés könnyedén elkezdődhetett. A kézi vetéshez képest az XAG drón centiméteres pontossággal navigált, ami jelentősen megspórolta a működési idejét.
Amikor a kicsírázott magvak benőttek az új rizshajtásokba, a drónt éjszakai permetezésre is bevetették. A felhasznált gyomirtó szerek a napfény hatására gyorsan lebomlanak, ezért inkább éjjel vitték véghez ezt a feladatot.
Az RTK hálózathoz kapcsolódva a XAG drón úgynevezett porlasztásos permetezési technológiájával dolgozik, mellyel nagyobb pontosságot nyújt, de jobban be is hatol az alsó növényi rétegbe. Olvasd el: Brazil szuperdrónt vetnek be a földeken
Az agronómusok visszajelzései alapján a módszer 30 százalékkal csökkentette a vegyszerfelhasználást és akár 90 százalékos vízmegtakarítást is eredményezett.
A tervek szerint a következő szezonban az orosz termelők nagyobbszabású kísérletet hajtanak végre, más rizsfajtákkal és eltérő körülmények között.
L.A.