Mesterséges intelligencia - Gyorsan végez a cukorrépa-gyomokkal a robotkapa
Önállóan kapál és gyomlálja a cukorrépát – elkészítette a BlueBob robotgép második prototípusát a francia mezőgazdasági robot-fejlesztő cég.
Már be is vetette Bluebob elnevezésű gépe második prototípusát a francia Naïo Technologies mezőgazdasági robot-fejlesztő vállalat. Az autonóm járművet a cukorrépa növények mechanikus kapálására alkották meg. Olvasd el: Lézerrel irtja a gyomot egy új robot
A BlueBob 2.0 önjáró és teljesen elektromos hatsoros változat, melyet a német Strube D&S nemesítőnek szállítottak - Naïo navigációs technológiával és Strube/Fraunhofer cukorrépa detektálási technikákkal van felszerelve.
Az autonóm gép mechanikusan kezeli a gyomokat a levelektől a lombkorona bezárásáig. Kamera-vezérelt, sorok közötti rögzítések és soros meghajtású szerszámok kombinációját alkalmazza. Olvasd el: Permetező drót vet be a gyomok ellen Ausztrália
Mesterséges intelligencia - Munkában a Naio Technologies cukorrépa-gyomlálója
A Fraunhoferi Fejlesztési Központ röntgentechnológiai részlege föld alá is látó technikával látta el a robotot, így biztos, hogy a gyomláláskor a gumók nem sérülnek.
„A gyomlálás elve azon alapul, hogy a gyomokat és a cukorrépát egymástól nagyon korán és valós időben megkülönböztessük – mondta el Christian Hügel, a Strube vetőmagminőség-kutatás vezetője. - Ez elengedhetetlen előny a gyomok gyors eltüntetése érdekében, illetve a gyomok és a répa közötti verseny kialakulásának elkerüléséhez”.
A BlueBob 2.0 úgynevezett RTK GPS segítségével folyamatosan rögzíti a koordinátákat, önállóan követi a kapa útvonalát a terepen, megtalálja a sorokat, felismeri a végét és magától fordul a következőre, ha eggyel végzett.
Óránként fél hektáron képes elvégezni a gyomlálást, míg az akkumulátora 8 óra folyamatos munkát tesz lehetővé.
A Toulouse-i Naïo Technologies-t 2011-ben alapította két robotmérnök, Aymeric Barthes és Gaëtan Séverac.
Jelenlegi robotikus gyomlálás-portfóliójuk magába foglalja az Oz és a Dino névre keresztelt robotokat, amelyek zöldségfélék gyomlálására vethetők be, valamint Tedet, amely a szőlőültetvényekre.
A vállalat közel 150 gépet adott el ezek közül a világ minden tájára.
Olvasd el ezt is: Svájcban már elérhető az elektromos gyomláló
Fotó: Naio Technologies
László Adrienn