2022. 03. 23. - 09:40
Maláriás moszkítókat segít azonosítani a mesterséges intelligencia
Gyors és egyszerű, mesterséges intelligenciát alkalmazó módszert fejlesztettek ki a maláriát okozó szúnyogok azonosítására a kutatók.
Meglehetősen egyszerű és gyors módszert dolgoztak ki a Glasgow-i Egyetem kutatói, hogy azonosítsák a maláriát okozó szúnyogokat.
Infravörös technológia és mesterséges intelligencia alkalmazásával detektálják a maláriás moszkítók korát és faját.
Érdemes tudni: csak azok a szúnyogok terjeszthetik a maláriát, amelyek elélnek 10 napig. Vagyis, ha a szakemberek ismerik a moszkítók korát, az segít tájékozódni a betegség kockázatáról.
Mindez óriási lehetőségeket nyit meg a maláriára történő reagálás tekintetében. Olvasd el: Világszerte elhanyagolt, halálos betegségeket kezelhet a mesterséges intelligencia
Maláriás moszkítókat segít azonosítani a mesterséges intelligencia
A vizsgálat során a kutatók 40 ezer, Kelet- és Nyugat-Afrikából származó szúnyogot használtak. Az egyes szúnyogok infravörös fénnyel megvilágításával azonosítani tudták az idősebb szúnyogokon felfedezhető kémiai változásokat.
A tanulmányt a Glasgow-i Egyetem Biodiverzitás Állategészségügyi és Összehasonlító Orvostudományi Intézete és Kémiai Iskolája vezette. Együttműködtek a tanzániai Ifakara Egészségügyi Intézettel és a Burkina Fasó-ban levő Tudományos Intézettel.
„Eddig az egyetlen mód arra, hogy meghatározzuk a szúnyogok életkorát, az volt, hogy a nőstény szúnyogok petefészkeinek életkorát vizsgálták, komplex boncolás után – ez a folyamat költséges, időigényes és nem lehet nagy léptékben elvégezni” – magyarázta Doreen Siria, a tanulmány vezető szerzője az Ifakara Intézettől.
„Úgy véljük, az új módszerre nagy szükség van a malária elleni küzdelemben. A betegség továbbra is számos embert és gyermeket öl meg évente. Az infravörös technológiával olyan eszközt fejlesztettünk ki, amely bővíthető és nagymértékben segítene új termékek és megoldások tesztelésében is, a szúnyogok által terjesztett betegségek ellen” – mondta dr. Francesco Baldini, a Glasgow-i Egyetem munkatársa. Olvasd el: Nagyobb pontossággal azonosíthatja betegségek biomarkereit a mesterséges intelligencia
A megközelítés egyéb betegségekre is alkalmazható és felhasználható kísérletek értékelésére, melyek az invazív szúnyogfajok elterjedésének korlátozására irányulnak Európában és az Egyesült Államokban – tette hozzá Baldini.
Az Egészségügyi Világszervezet 2020-ban 241 millióra becsülte a maláriás megbetegedések számát világszerte. A kór 627 ezer ember halálát okozta.
L.A.