2019. 06. 17. - 09:50
Így változtatja meg a szórakoztatást és a sportot a mesterséges intelligencia
Néhány éven belül teljesen megváltoztathatja mindennapjainkat a mesterséges intelligencia – a szórakoztatástól a divatig. Lássuk, hogyan alakulna át a szórakoztatás és a sport.
A Siri, az Alexa és Google már hozott változást mindennapjainkban, hiszen használjuk ezeket az eszközöket – ez azonban csak a kezdet egy olyan világban, melyben a mesterséges intelligencia mindennek része lehet, amit csinálunk.
Az elmúlt évtizedben a mesterséges intelligencia fikcióból valóságos, mindennapokban használatos dolog lett.
Az MI rendszerek megtalálhatók okostelefonjainkban és a hangasszisztensekben is. Az Amazon monitorozza keresési szokásainkat és termékeket ajánl, amelyeket szívesen megvennénk.
A nem olyan távoli jövőben azonban a mesterséges intelligencia befolyásolhatja majd azt, ahogyan utazunk, öltözünk, eszünk, vagy hogyan kezelnek minket a kórházban.
A mesterséges intelligencia segíthet megjósolni, kiből lehet sikeres játékos
Lássuk, milyen változásokat hozhat az MI 2050-ig a szórakoztatás és a sport terén.
Korábban az sem volt elképzelhető, hogy a filmeket, műsorokat, melyek érdekelnek, akkor nézzük, amikor kedvünk tartja. Manapság ez egyszerűen megoldható. A jövőben azonban a mesterséges intelligencia segítségével akár személyre szabott filmeket is nézhetünk, a kedvenc történet-típusunkkal és színészeinkkel.
A Netflix már ma is kísérletet tesz az egyes előfizetők ízléséhez igazított előzetesek kínálására, azokat az adatokat használva, amelyeket korábban begyűjtött a felhasználókról és viselkedésükről.
Egy romantikus film például jóval vonzóbb lehet egy akciónál azoknak, akik egyébként is romantikus történeteket néznek, különösen, ha preferált színészeik játszanak bennük.
Az MI a moziiparban is használható: előrejelezheti egy adott film sikerességét, azzal, hogy elemzi a hasonlóak sikerét.
Sőt, a technológiát arra is alkalmazhatják, hogy rég halott, híres színészeket „visszahozzanak” a filmekbe, hiszen ma már élethűen tudják mozgatni és beszéltetni őket.
A sport terén várhatóan érdemes elfelejteni a helytelenül döntő bírókat – a pályán megjelenik a robot vonalbíró, aki nem képes rossz döntést hozni. S ez még nem minden.
A Chelsea már használja a mesterséges intelligenciát, amely elemzi a korábbi évadok adatait a nyerő stratégia kialakításához, illetve a megfelelő pozíciókat a játékosok számára.
Az MI bevethető arra is, hogy segítsen analizálni egy játékos döntéseit, s meg tudja állapítani, mi történhet, ha valamit másképp csinál – így a meccs során jobb döntések születhetnek.
Sőt: a mesterséges intelligencia meg tudja ítélni a fiatal labdarúgókban rejlő potenciált – nagy valószínűséggel megmondja, hogy kiből lehet nagy reménység. Így a klubok szintén okosabb döntéseket hozhatnak tagjaikat illetően.
A cikket folytatjuk.
László Adrienn