2024. 10. 11. - 08:30

Hatékonyabb Covid-vakcina készül mesterséges intelligencia részvételével

Hatékonyabb Covid-vakcina készül mesterséges intelligencia részvételével

Az újonnan felfedezett Covid-vakcina hatásai tovább tarthatnak, melynek kidolgozásához a mesterséges intelligencia által vezérelt bioinformatikai szakértelem is kulcsfontosságú volt.

Új Covid 19-vakcina készül, melyben a mesterséges intelligencia is komoly szerepet játszik.
 
Melbourne-i kutatók több mint 200 új oltóanyag-jelöltet fedeztek fel a koronavírus (SARS-CoV-2) ellen, amelyek a meglévő oltásoknál hosszabb ideig tartó, szélesebb immunitású vakcinák kifejlesztéséhez vezethetnek.
 
A tanulmányt - amelyet a Nature Communications folyóirat közölt -, Anthony W. Purcell professzor vezette, első szerzője pedig dr. Asolina Braun, a Monash Biomedicine Discovery Institute intézet munkatársa. A kutatás során a Covid-19 vírus hét fehérjéjét vizsgálták, amelyeket az új vakcinák megcélozhatnak.
 
A koronavírus elleni küzdelemre tervezett kezdeti oltások az eredeti wuhani Spike fehérjetörzs ellen irányultak.
 
Bár ez a megközelítés számos rendkívül hatékony, biztonságos oltóanyag előállításához vezetett elképesztően rövid időn belül, dr. Braun szerint bizonyos korlátozásokkal is jár.
 
„A SARS-CoV-2 vírus mutálta a Spike fehérjét, ami a jelenlegi vakcinák alacsonyabb hatékonyságát eredményezte” – mondta a szakember. 
 
Mást helyeztek előtérbe, mint eddig
 
Hozzátette, hogy az eredeti vakcinák emellett a B-sejt által közvetített antitest-válaszokra összpontosítottak az immunitás kialakítása érdekében. Olvasd el: Koronavírust azonosít a tüdő képei alapján a mesterséges intelligencia
 
Hatékonyabb Covid-vakcina készül mesterséges intelligencia részvételével
Hatékonyabb Covid-vakcina készül mesterséges intelligencia részvételével
 
„Ma már tudjuk, hogy az immunrendszer másik ágának, a T-sejteknek a toborzása segíthet az immunitás hosszabb ideig tartó megőrzésében” – jegyezte meg dr. Braun.
 
A tanulmány során a kutatók több mint 200 SARS-CoV-2-eredetű peptidet írtak le, amelyek a Covid-19 elleni új és továbbfejlesztett vakcinák célpontjai lehetnek és igazolják, hogy számos ilyen peptid képes kiváltani T-sejt-választ a lábadozó emberekben.
 
„Az Evaxion Biotech-el folytatott hosszú távú együttműködés részeként figyelmünket a SARS-CoV-2-re irányítottuk a világjárvány idején. Ahelyett, hogy figyelmünket a Spike glikoproteinre fordítottuk volna, a jobban konzervált vírusfehérjékre koncentráltunk, mint potenciális következő generációs vakcinacélpontokra” – magyarázta Tony Purcell professzor, a vizsgálat vezetője. Olvasd el: Képes a mesterséges intelligencia a Covid-19 változat hullámainak előrejelzésére
 
Mint mondta, a Monash-csapat immunopeptidomika és fehérjekémia epitópfelfedezése, a Peter Doherty Intézet T-sejt-immunológia és az Evaxion mesterséges intelligencia által vezérelt bioinformatikai szakértelme kulcsfontosságú volt ennek a dokumentumnak a kidolgozása szempontjából, amely kiemeli számos konzervált vírusfehérje vakcinajelölt lehetőségét.
 
A Covid-19 továbbra is nagy terhet ró az egészségügyi rendszerekre világszerte és ezt a folyamatos terhet elsősorban számos új változat elterjedése okozza. Így továbbra is kielégítetlen az igény olyan új vakcinák kifejlesztésére, amelyek képesek több vírustörzset megcélozni és széles körű védelmet nyújtani a világ népességének – mondta Purcell professzor.
 
„A vakcinák következő generációja számára előnyös lesz mind a B-sejt, mind a T-sejtek által közvetített immunitás kiváltása több COVID-fehérje ellen. Tanulmányunk ígéretes jelölteket tárt fel éppen ilyen vakcinák kifejlesztésére” – tette hozzá a szakember.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.