2025. 05. 09. - 08:20
Ez meg mit tud? Kettős fertőtlenítő robottal álltak elő a koreaiak

Autonóm fertőtlenítő robotokat fejlesztettek ki a koreai utatók. A gépek képesek a felületek tökéletes letörlésére és UV-C fertőtlenítésre is.
Átalakulhat a kórházi higiénia a koreai kutatók kettős fertőtlenítő robotja nyomán, akik autonóm robotokat fejlesztettek ki felülettörléshez és UV-C fertőtlenítéshez.
A Covid-19 világjárvány rávilágított az alapos fertőtlenítés kritikus fontosságára, különösen a kórházi környezetben.
Egy dél-koreai kutatócsoport, köztük Keehoon Kim professzor és Jaewon Byun PhD-jelölt a POSTECH (Pohangi Tudományos és Technológiai Egyetem) Gépészmérnöki Tanszékéről egy „Intelligens Autonóm Törlő és UV-C Fertőtlenítő Robotot” dolgozott ki, amely képes automatizálni a kórházi fertőtlenítési folyamatokat. Olvasd el: Megérkezett az első fertőtlenítő robot

Kettős fertőtlenítő robottal álltak elő a koreaiak (képünk illusztráció)
A kutatást a Koreai Tudományos és Technológiai Intézettel - Sangrok Oh, a Kutatási Osztály igazgatója és dr. Jinwoo Jung részvételével -, a Koreai Robot- és Konvergencia Intézettel - Goobong Chung, alelnök és dr. Youngho Choi részvételével -, az Elphoton Co., Ltd.-vel - Eunhyun Park vezérigazgató és dr. Kyungmin Kim részvételével -, valamint a Pohangi Szent Mária Kórház Fertőzés-ellenőrzési Csoportjával - Jaemyung Kang és Eunjung Kim részvételével - együttműködve végezték.
Fokozott fertőtlenítés kell manapság – segítenek a robotok
A fertőtlenítés fontosságának fokozott tudatossága miatt aggodalmak merültek fel a fizikai fáradtság és a kórokozóknak való kitettség kockázata miatti munkaerőhiánnyal kapcsolatban.
Nem mellékes az sem, hogy adott személyek eltérően tudnak megfelelni a manuálisan végzett fertőtlenítési feladatok esetében, s az emberi teljesítmény sem következetes.
A meglévő technológiák továbbá - mint például az UV-C robotok és a hidrogén-peroxid gőzrendszerek -, inherens korlátokkal rendelkeznek a rejtett vagy nehezen elérhető területeken rejtőző szennyeződések teljes eltávolítását illetően.
Ezen kihívások megoldására fejlesztett ki a kutatócsoport egy autonóm robotot, amely képes a navigálásra a kórházi környezetben és a fertőtlenítési feladatok elvégzésére is.
A robot egyik kulcsfontosságú jellemzője a kettős fertőtlenítő rendszere: először egy robotmanipulátort használ a felületek fizikai törlésére és a szennyeződések eltávolítására, majd másodszor UV-C besugárzást alkalmaz a nehezen elérhető sarkok és szűk helyek fertőtlenítésére.
A robot teljesítményét valós tesztekkel validálták a Pohangi Szent Mária Kórházban.
Hatékonyság felsőfokon robotokkal
A csapat baktériumtenyésztési kísérleteket is végzett a fertőtlenítés hatékonyságának megerősítésére. Ismételt autonóm műveleteket hajtott végre a klinikai környezetben történő hosszú távú használhatóság ellenőrzésére.
A robot egyik legjelentősebb előnye, hogy képes automatizálni az időigényes és ismétlődő fertőtlenítési feladatokat, lehetővé téve az egészségügyi szakemberek számára, hogy nagyobb figyelmet szenteljenek a betegellátásnak.
Ezenkívül az emberi teljesítmény változékonyságával ellentétben a rendszer állandó pontossággal képes végezni a fertőtlenítést, jelentősen csökkentve a kórházon belüli fertőzés kockázatát.
A precíziós vezérlő algoritmusok minimalizálják a működési hibákat, míg az önfertőtlenítő állomás és a vezeték nélküli töltőrendszer integrációja biztosítja a fertőtlenítési műveletek folyamatosságát.
„Bár a COVID-19 endémiás fázisba lépett, most is elengedhetetlen a jövőbeli világjárványokra való felkészülés. Továbbra is fejleszteni fogjuk ezt a fertőtlenítő robottechnológiát a kórházakon túl a közintézményekbe, a különféle társadalmi infrastruktúrákba és a mindennapi környezetekbe, hogy tovább csökkentsük a fertőzési kockázatokat” – fejtette ki Keehoon Kim professzor.
B.A.