2025. 02. 17. - 08:25

Elképesztő: úgy tanulhat nyelvet a mesterséges intelligencia, mint egy gyerek

Elképesztő: úgy tanulhat nyelvet a mesterséges intelligencia, mint egy gyerek

A kérdésre, vajon megtanulhat-e a számítógép úgy egy nyelvet, ahogyan egy gyerek, a mesterséges intelligencia a jelek szerint megadta a választ.

A mesterséges intelligencia vajon mennyire áll messze attól, hogy úgy tanuljon nyelvet, ahogyan egy gyerek?
 
A fenti kérdést új megvilágításba helyezte két professzor: Katrien Beuls a Namuri Egyetemről és Paul Van Eecke, a brüsszeli Vrije Egyetem MI Laboratóriumának professzora. Tanulmányukat a Computational Linguistics című folyóiratban jelentették meg.
 
A kutatók a mesterséges intelligencia nyelvi elsajátításának és feldolgozásának alapvető felülvizsgálatát szorgalmazzák.
 
„A gyerekek a környezetükben élő emberekkel kommunikálva tanulják meg anyanyelvüket. A nyelvvel való játék és kísérletezés közben megpróbálják értelmezni beszélgetőpartnereik szándékait. Ily módon fokozatosan megtanulják megérteni és használni a nyelvi konstrukciókat. Ez a folyamat, melyben a nyelvet interakción és értelmes kontextuson keresztül sajátítják el, áll az az emberi nyelv elsajátításának középpontjában" – mondta Katrien Beuls. Olvasd el: Mesterséges intelligencia - a jelen és a jövő tolmácsa?
 
Elképesztő: úgy tanulhat nyelvet a mesterséges intelligencia, mint egy gyerek
Elképesztő: úgy tanulhat nyelvet a mesterséges intelligencia, mint egy gyerek
 
Mesterséges ágensek egy nagy nyelvi modellben
 
Paul Van Eecke hozzátette: a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) jelenlegi generációja, mint például a ChatGPT, egészen más módon tanulja a nyelvet.
 
„Azzal, hogy nagy mennyiségű szöveget figyelnek meg és azonosítják, mely szavak szerepelnek gyakran együtt, olyan szövegeket hoznak létre, amelyek sokszor megkülönböztethetetlenek az emberi írástól. Ez rendkívül hatékony modelleket eredményez a szöveggenerálás számos formájában – például összegzésben, fordításban vagy kérdések megválaszolásában –, ugyanakkor korlátai is vannak. A modellek fogékonyak a hallucinációkra és az emberi okoskodásra, elfoglutságra és küzdenek az emberi észérvekkel. Nagyon sok adatra és energiára van szükségük a működéshez” – magyarázta Paul Van Eecke.
 
A kutatók egy alternatív modellt javasoltak, melyben a mesterséges ágensek úgy tanulják meg a nyelvet, mint az emberek – a környezetükön belüli értelmes kommunikációs interakciók során.
 
Kísérletsorozaton keresztül mutatták be, hogyan fejlesztenek ki ezek az ágensek olyan nyelvi konstrukciókat, amelyek közvetlenül kapcsolódnak környezetükhöz és érzékszervi észlelésükhöz.
 
Ilyen módon létrejöhetnek nyelvi modellek, amelyek képesek az alábbiakra.
 
-Kevésbé hajlamosak hallucinációkra és torzításokra, mivel nyelvi megértésük a világgal való közvetlen interakción alapul.
 
-Hatékonyabban használják fel az adatokat és az energiát, ami kisebb ökológiai lábnyomot eredményez.
 
-Mélyebben gyökereik vannak a jelentés és a szándék terén, amely lehetővé teszi számukra, hogy emberibb módon megértsék a nyelvet és a szövegkörnyezetet.
 
„Kommunikatív és szituációs interakciók integrálása mesterséges intelligencia modellekbe döntő lépés a nyelvi modellek következő generációjának kifejlesztésében. Ez a kutatás ígéretes utat kínál olyan nyelvi technológiák felé, amelyek jobban hasonlítanak arra, ahogyan az emberek megértik és használják a nyelvet" - összegezték a kutatók eredményeiket.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.