2024. 08. 20. - 09:00

Arcfotók alapján azonosít ritka genetikai állapotot a mesterséges intelligencia

Arcfotók alapján azonosít ritka genetikai állapotot a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia ma már képes pontosan diagnosztizálni egy különös genetikai állapotot csupán arcfotók alapján.

Nagy pontossággal diagnosztizál egy különös genetikai állapotot a mesterséges intelligencia, s mindehhez csak arcfotókra van szüksége.
 
A Yale Egészségügyi Iskola csapata számolt be róla új tanulmányában, hogy egy mesterséges intelligencia (MI) modell képes volt megbízhatóan diagnosztizálni a Marfan-szindrómában élő embereket, egyszerű arcfotó alapján.
 
A Marfan-szindróma genetikai rendellenesség, amely 3 ezer emberből nagyjából egynél fordul elő és a szervezet kötőszöveteit érinti. Olvasd el: Valós időben figyeli a rákot a mesterséges intelligencia
 
Arcfotók alapján azonosít genetikai állapotot a mesterséges intelligencia
Arcfotók alapján azonosít genetikai állapotot a mesterséges intelligencia
 
„A Marfan-szindrómában szenvedő betegek általában nagyon magasak és vékonyak. Hosszú arcuk van és hajlamosak a gerinc- és ízületi problémákra. Sokukat azonban nem diagnosztizálják” - mondta John Elefteriades orvos, a Yale Egészségügyi Iskola sebészprofesszora és a tanulmány vezető szerzője.
 
A Marfan-szindróma növeli az aorta disszekció kockázatát, amikor az aorta hirtelen felhasad a megnagyobbodás után.
 
„Gyakran halálos és ha a beteg túléli, sürgős műtétre van szüksége - mondta Elefteriades. - Az, hogy mesterséges intelligencia segítségével fényképről azonosítani tudjuk az egyéneket, javítja a diagnózist és lehetővé teszi a védőterápiákat.”
 
A Heliyonban nemrégiben közzétett kísérleti tanulmányban a kutatók 672 arcfotót készítettek Marfan-szindrómás és anélküli emberekről.
 
A Konvolúciós Neurális Hálózatot a fényképek 80 százalékán edzették, majd megkérték az MI-t, hogy a másik 20 százalékot Marfanként vagy nem Marfan arcként azonosítsák. A modell 98,5 százalékos pontossággal sikeresen megkülönböztette a Marfan és a nem Marfan arcokat.
 
A kutatók a jövőben online is elérhetővé tennék az eszközt.
 
„Azt tervezzük, hogy a munkát a kezdeti kísérleti projekten túlra is kiterjesztjük - mondta Elefteriades. – Így számos személy végezhet önellenőrzést, amint feltesszük a tesztet az internetre.”
 
„A Yale Egészségügyi Iskola oktatói és hallgatói élen járnak a mesterséges intelligencia új alkalmazásainak fejlesztésében a betegségek, köztük a ritka betegségek korábbi felismerésére és diagnosztizálására, amikor a legnagyobb hatást tudjuk elérni” - mondta Nancy J. Brown orvos, az intézmény dékánja.
 
 
B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.