2025. 04. 28. - 08:45
A jövő itt van: magyar gyártósorokon készülhetnek humanoid robotok

Hazánk a közeljövőben emberszerű, humanoid robotokat állíthat elő, egy izraeli technológiai partnerségnek köszönhetően. Emellett felhőalapú közlekedésirányítási rendszer épülhet ki Budapesten.
Közösen fejleszthet hamarosan humanoid robotokat Magyarország és Izrael.
Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormányzati biztos a közelmúltban látogatást tett Izraelben, ahol Lantos Csaba energiaügyi miniszter - a Magyar–Izraeli Gazdasági Együttműködési Vegyes Bizottság vezetője - delegációján keresztül találkozott több helyi, innovatív technológiai társasággal – tudatta a knykk.hu az Index információi alapján.
A magyar-izraeli együttműködés komoly lehetőséget és úttörő jelentőségű eredményeket rejt – beleértve a felhőalapú forgalomkezelő rendszereket és azt, hogy hazánkban készülhetnek humanoid robotok.
Palkovics László kiemelte, hogy a partnerség egyik legizgalmasabb aspektusa kétségtelenül a közös humanoid robot-fejlesztés és előállítás.
A kormánybiztos elmondta, hogy a csúcstechnológiát képviselő gépek Izraelben hamarosan piacra kerülnek.
„A technológia már túlmutat a kísérleti szakaszon és készen áll a tömegtermelésre” – fogalmazott. Olvasd el: Bizarr videó - Az új humanoid mesterséges intelligencia-szeme valóban lát

Magyar gyártósorokon készülhetnek humanoid robotok
A humanoid robotok képesek felülmúlni az emberi képességeket - szinte folyamatosan működhetnek, reagálhatnak a hangparancsokra és önállóan kommunikálhatnak. Vagyis, nagyon is érdemes beruházni a technológiába.
Mivel hazánkban robosztus autóipar működik, ez jó alapot ad a humanoid robotok előállításához.
A járműgyártás és a robotika sok szempontból osztozik a legfontosabb technológiai alapelveken.
Az autó a legbonyolultabb fogyasztói termék – minden tudományágat magában foglal, beleértve az energiatermelést, az energiatárolást, az energiaterjesztést, az anyagtechnológiát és a mesterséges intelligenciát – jegyezte meg a Palkovics László.
A kormánybiztos elmondta azt is, hogy az izraeli partnerség nagyon jó lehetőség Magyarország számára – velük együttműködve már megkezdték azon vállalatok azonosítását, amelyek részt vehetnek a robotgyártásban.
Palkovics László megemlítette hazánk partnerségét az izraeli Mobileye társasággal – melynek alapítójával, az izraeli Amnon Shashua professzorral találkozott -, amely egy felhőalapú forgalomkezelő rendszer bevezetését eredményezheti Budapesten.
A rendszert úgy tervezték, hogy az autonóm járműveket támogassa, a forgalmi környezetből származó adatok gyűjtésével, tárolásával és megosztásával.
Vagyis, a magyar fővárosban lehetne fejleszteni egy felhőrendszert, amely kezeli az autonóm járműveket és a forgalmi viselkedést is elemzi.
A Mobileye rendszere a közlekedési biztonságot nagymértékben képes javítani.
A kormánybiztos megjegyezte: Magyarország és Izrael számos megállapodást írt már alá az utóbbi években. A jelenlegi kezdeményezések ezen alapokra épülnek – írta a knykk.hu.
B.A.