A hazugságot is felismeri a mesterséges intelligencia

Az új hazugságvizsgáló technológia olyan arcizmokat képes felismerni és elemezni, amelyekről az emberek nem is tudják, hogy használják, mégis árulkodik arról, hogy valaki mennyire őszinte.
A Tel Aviv-i Egyetem kutatói által végzett tanulmány a Brain and Behaviour szaklapban jelent meg. Ebben leírják, hogy a vizsgálatot a 40-60 milliszekundum alatt eltűnő mikrokifejezések alapján végezték, így tehát a pontosság mellett a sebességre is nagy hangsúlyt fektettek.
Dino Levy viselkedési idegtudós szerint a mesterséges intelligencia alapú módszer "nem tökéletes, de sokkal jobb, mint bármely létező arcfelismerő technológia". Hozzátette, hogy mivel ez egy kezdeti tanulmány volt, csak egyszerű hazugságokkal tesztelték a rendszert.
A mesterséges intelligencia hazugságvizsgálóként is alkalmazható
A kutatók 48 résztvevőn figyelték meg az árulkodó jelzőket. A kísérlet során az emberek olyanokat mondtak, aminek hatására a szemöldökük vagy az arcizmuk önkéntelenül is megrándult.
"Minden résztvevőnél sikeresen felismertük a hazugságot, és lényegesen jobb eredményeket értünk el, mint az emberi megfigyelések által - magyarázta Levy. Érdekes módon viszont azokat az egyéneket, akik sikeresen megtévesztették embertársaikat, a gépi tanuló algoritmus is rosszul érzékelte."
A hazugságvizsgálót a mesterséges intelligencia vezérelte, s a szakemberek azt remélik, hogy nagyobb átláthatóságot fognak biztosítani a közeljövőben. A kutatók úgy vélik, hogy a technológia bekerülhet a magánszektorba is, például a biztosítási kérelmek vagy az álláspályázatok átvilágítására.
Addig azonban még az emberi jogi szempontból is sok a tennivaló, hiszen az ilyen csoportok már most megkérdőjelezték, hogy a technológia képes-e pontosan felmérni az emberek szándékait, illetve alkalmas-e a diszkriminációra.
V.V.